Każdego roku wydajemy coraz więcej na jedzenie. Warto jednak zaznaczyć, że polskie społeczeństwo się wzbogaca, wreszcie wydajemy mniej, aniżeli zarabiamy. Nawet połowa Polaków jest w stanie generować oszczędności, nasze wydatki na jedzenie nie są też największymi, jakie realizujemy w ramach comiesięcznego, domowego budżetu. Najwięcej kosztuje nas bowiem utrzymanie domu, w tym opłaty licznikowe.
Wydatki na jedzenie – ile kosztuje żywność?
Przeciętne gospodarstwo domowe przeznacza na zakupy jedzenia średnio 1100 złotych w skali miesiąca. Mówimy tu o gospodarstwie w klasycznym modelu 2+2. Na jedną osobę wydatki na jedzenie to około 280 złotych miesięcznie.
Oczywiście, mówimy tutaj o średnich statystykach, ale warto uwzględnić, że coraz bardziej zmieniają się nasze tendencje zakupowe i mamy coraz większe wymagania. Dzisiaj stawiamy raczej na jakość pożywienia, dlatego jesteśmy skłonni wydawać więcej.
Świadomość zakupowa wśród Polaków coraz większa
O ile jeszcze do niedawna interesowały nas przede wszystkim produkty spożywcze z tej niskiej półki albo w średnich cenach, tak dzisiaj coraz częściej decydujemy się na jedzenie premium najwyższej jakości. Doskonale wiemy, iż tylko takie jest w stanie zapewnić nam optymalne zdrowie.
Ze sklepowych półek nierzadko wybieramy jedzenie ekologiczne, bez chemicznych dodatków i nieprzetworzone, a takie kosztuje nawet kilka razy więcej. Chętnie nabywamy produkty zagraniczne, niedostępne naturalnie w Polsce albo żywimy się jedzeniem od lokalnych rolników i przetwórców, którzy produkują na niewielką skalę, ale jednak z zachowaniem najwyższych standardów. Pewne jest, że wolimy zapłacić więcej na dobre jedzenie, ale minimalizujemy na przykład wydatki na ubrania. Dobrej jakości jedzenie jest zaś priorytetem nie tylko w zakresie spożywania posiłków smacznych, ale i zdrowych. Czy wiesz, że wybierając odpowiednie składniki żywnościowe, możesz zadbać nie tylko o własny żołądek, ale i skórę? Wyselekcjonowane produkty naturalne najlepszej jakości wykazują przecież szereg właściwości prozdrowotnych. Dzięki temu niestraszny nam cellulit, a produkty spożywcze bardzo często zastępują zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Dobre odżywianie, to klucz do sukcesu, pełnego zdrowia fizycznego, ale też naszego wyglądu zewnętrznego, na który kładzie się dzisiaj tak duży nacisk.
Gdzie kupujemy jedzenie?
Czy staramy się oszczędzać na jedzeniu? Coraz częściej nie, bo liczy się wspomniana już jakość, natomiast jeśli mamy okazję, to oczywiście chętnie kupujemy jedzenie taniej. Pamiętajmy, że przecież nasze wydatki na jedzenie rosną i nie jest to efekt jedynie naszych wzrastających potrzeb. Trzeba zaznaczyć, że główną przyczyną wzrastających kosztów na produkty żywnościowe jest po prostu wzrost cen, a ten niestety odnotowuje się każdego roku.
Gdzie więc szukamy oszczędności? Najczęściej jedzenie nadal kupujemy w supermarketach i tzw. dyskontach, w których możemy liczyć na specjalne promocje cenowe. Nadal ogromną popularnością cieszą się również bazary i targowiska, które funkcjonują w każdym mniejszym i większym mieście. To właśnie w tych miejscach możemy zresztą liczyć na wspomniane już produkty ekologiczne prosto od rolników.
Coraz częściej nabywamy żywność przez internet, a zakupy online stały się jeszcze bardziej powszechne w czasie pandemii koronawirusa i społecznej izolacji. O ile dotychczas najczęściej interesował nas e-sklep z ubraniami czy elektroniką, tak dzisiaj równie chętnie zamawiamy jedzenie online. Nie piszemy w tym aspekcie jedynie o zamówieniach gotowych potraw w restauracjach z dostawą do domu czy odbiorem osobistym, chociaż trzeba przyznać, że ten sektor prężnie się rozwinął. Mowa raczej o zmianie naszych nawyków, a zakupy przez internet produktów spożywczych stały się już standardem. Żadną rzadkością nie jest już praca zdalna oraz zakupy w sieci, nasza codzienna aktywność jakże chętnie przebiega poprzez wykorzystywanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych.