Kosmetolodzy potwierdzają, że cellulit dotyka przede wszystkim kobiety. To defekt skórny, który niezwykle szpeci, znacznie obniża też atrakcyjność zewnętrzną. Tzw. pomarańczowa skórka pojawia się w newralgicznych miejscach, obniżając samoocenę, pewność siebie i przyczyniając się do ogromnych kompleksów. Jak się pozbyć cellulitu? Walka z nim jest nierówna, długa i nie zawsze optymalnie skuteczna, natomiast bez wątpienia warto ją podjąć, by odzyskać idealnie jędrne i gładkie ciało.
Co to jest cellulit?
Cellulit, czyli tzw. pomarańczowa skórka to nierównomiernie rozkładająca sie pod warstwami skórnymi tkanka tłuszczowa. Ta jest rozbijana na małe cząsteczki, które niestety kumulują się niekorzystnie na udach, pośladkach czy też brzuchu.
Jak wygląda cellulit? Objawy ten dysfunkcji są wyraźnie widoczne i zawsze wpływają negatywnie na wygląd zewnętrzny całej sylwetki. Skóra staje się pofałdowana, z uwypukleniami i brzydkimi deformacjami. W początkowym stadium cellulit na udach czy w innej partii ciała jest niewidoczny od razu, ale jedynie po ściśnięciu skóry. To właśnie wtedy należy rozpocząć walkę z tego rodzaju brakiem jędrności. W późniejszym stadium widać go już podczas poruszania się, jest obecny stale bez względu na wybraną pozycję ciała.
Cellulit – przyczyny
Jeszcze do niedawna uznawano, że za występowanie cellulitu obarcza się nadmierne kilogramy. Fakt, że ten jest widoczny najczęściej u kobiet, które borykają się jednocześnie z nadwagą czy otyłością. Dzisiaj wiadomo jednak, że wpływ na nierównomiernie rozkładającą się tkankę tłuszczową mają nie tylko zbyteczne kilogramy, a pomarańczowa skórka pojawia się także u pań szczupłych o nienagannej sylwetce.
Eksperci, którzy na co dzień realizują liczne zabiegi medycyny estetycznej, by pozbyć się cellulitu, potwierdzają, że ten pojawia się w wyniku nieodpowiedniego stylu życia, zbyt długiej pracy siedzącej, braku aktywności fizycznej i sportu, ale także w wyniku stosowania złej diety. Wpływ na cellulit mogą mieć też predyspozycje genetyczne, wiek, choroby hormonalne, zaburzenia metaboliczne. Pamiętajmy również, że zabiegi na cellulit powinno się realizować jeszcze zanim ten się pojawi. Zaniedbanie w tym zakresie wywoła jego szybsze pojawienie się, a natężenie nierówności na skórze będzie większe.
Jak zwalczyć cellulit?
Cellulit zauważalny może być na skórze już po 20 roku życia. To wtedy zresztą produkcja kolagenu, elastyny i naturalnego kwasu hialuronowego ulega znacznemu obniżeniu. Zwalczanie cellulitu powinno odbywać się tak samo, jak zwalczanie zmarszczek, natomiast zauważa się bagatelizowanie tego problemu. Reakcja następuje zaś wtedy, gdy nierówności na skórze są już zauważalne. Znacznie lepiej zapobiegać aniżeli zwalczać. Trzeba mieć na uwadze, że cellulit pojawia się szybko, natomiast niezwykle trudno go zniwelować. Jest to jednak możliwe.
Skuteczne okazują się domowe sposoby na cellulit, natomiast takie SPA należy wykonywać regularnie. Ta sama zasada dotyczy zresztą przecież także innych zabiegów odżywczych, pielęgnacyjnych i upiększających. Przykładem będzie zwalczanie zmarszczek, ale i keratynowe prostowanie włosów należy przeprowadzać cyklicznie, by móc cieszyć się optymalnym efektem. Dokładnie tak samo jest z walką z cellulitem, ta musi być systematyczna.
Wśród najlepszych, ale nadal naturalnych metod na pozbycie się cellulitu, wyróżnić można:
- peeling kawowy,
- naprzemienne prysznice, zimne i gorące,
- suchy masaż szorstką szczotką,
- okłady z olejkiem cynamonowym i geraniowym,
- masaże rozbijające tkankę tłuszczową,
- odpowiednia dieta i nawadnianie organizmu,
- aktywność sportowa, świetnie sprawdza się pływanie.
Cellulit można zwalczać, wykorzystując zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. W tym zakresie najlepiej sprawdza się endermologia, czyli masaż z podciśnieniem oraz wszelkie zabiegi modelujące, wyszczuplające sylwetkę. Wykonuje się je seriami, ale liczba i natężenie zawsze musi być dobrana przez medyka indywidualnie, wedle potrzeb i zaawansowania cellulitu na danej partii ciała.