karta platnicza
fot. Pixabay.com

W Polsce nadal płatność za zakupy odbywa się najczęściej przy wykorzystaniu gotówki. Widać jednak wyraźną tendencję, zgodnie z którą to płatność kartą zdobywa ogromną popularność. Czy niedługo staniemy się drugą Szwecją, w której gotówka praktycznie wychodzi już z obiegu? Na pewno nie w najbliższym czasie, natomiast prognozy jasno wskazują, że płacenie gotówką staje się coraz mniej wykorzystywane. Odpowiadając na pytanie, jak płacić za zakupy, potwierdzamy, że oczywiście to płatności bezstykowe są najlepszą, najbardziej komfortową i bezpieczną opcją. Szczegóły prezentujemy poniżej.

Nowoczesne technologie w zakresie płatności

Jeśli zastanawiasz się, „gotówka czy karta„, oczywiście wykorzystuj płatności plastikowym pieniądzem. To środki zgromadzone na koncie bankowym są najbardziej bezpieczne. Nie istnieje wtedy ryzyko ich zgubienia, zniszczenia ani kradzieży. Co więcej, transakcja zakupowa, jeśli bierzemy pod uwagę płatności zbliżeniowe, trwa kilka sekund. To nawet kilka razy krócej niż płacenie przy wykorzystaniu gotówki. Minimalizuje się czas, który jest niezbędny do odliczenia potrzebnej kwoty oraz czas oczekiwania na wydanie reszty. Dzięki temu w sklepach stacjonarnych znacznie zmniejszają się kolejki. Cieszy również fakt, że terminal płatniczy jest dostępny już praktycznie w każdym punkcie handlowym, ale i usługowym. Kartą zapłacisz za jedzenie, dokonasz zakupy ubrań, ale też zrealizujesz wszelkie usługi, jak chociażby zabiegi z zakresu medycyny estetycznej czy usługi fryzjerskie, jak keratynowe prostowanie włosów. Patrząc na płatności kartą, nie ma tutaj żadnych ograniczeń, jeśli uwzględnimy sektor rynku danych produktów bądź usług.

pieniadze
fot. Pixabay.com

Polacy zainteresowani bankowością mobilną

Nie da się też ukryć, że Polacy są pionierami i liderami, patrząc na częstotliwość i zainteresowanie nowoczesną bankowością. To właśnie my wykazujemy chęć korzystania z bankowości mobilnej, ufamy instytucjom bankowym i chętnie korzystamy z karty płatniczej, realizując płatność bezstykowo. Przeciętny polski pracownik otrzymuje zresztą wynagrodzenie na konto bankowe i nie wypłaca go, ale korzysta właśnie z wirtualnego pieniądze. Tendencja do wykorzystywania gotówki jest nadal zauważalna przede wszystkim wśród seniorów i wynika z przyzwyczajeń oraz nieznajomości nowoczesnych technologii.

Zakupy w punktach stacjonarnych a zakupy online

Trzeba też zaznaczyć, że coraz większą popularnością cieszą się u nas zakupy przez internet. Wzrost takich transakcji zakupowych wywołała nie tylko pandemia koronawirusa i społeczna izolacja, ale również innowacyjne możliwości, wygoda oraz komfort nabywania towarów bez konieczności wychodzenia z domu. Coraz większym powodzeniem cieszy się praca zdalna, a nasza codzienna aktywność wiąże się z koniecznością wykorzystania zasobów internetu. Dzięki temu przeciętny e-sklep mógł odnotować w ostatnim czasie wzrost sprzedaży i to bez względu na oferowany asortyment. O ile jeszcze do niedawna najczęściej przez internet kupowano sprzęt elektroniczny czy ubrania, tak dzisiaj zwiększyły się wydatki na jedzenie, jakie nabywane jest właśnie w sieci. Zmieniliśmy swoje przyzwyczajenia i wolimy kupować online z dostawą do domu, a płatność realizujemy za pośrednictwem bankowej platformy internetowej. Niezwykłą popularnością cieszy się również BLIK.

pieniadze na zakupy
fot. Pixabay.com
Gotówka odchodzi do lamusa

Gotówka jest podatna na zniszczenie, zgubienie, kradzież. To też nośnik, na którym wykazuje się ogromną ilość niebezpiecznych dla naszego zdrowia bakterii i wirusów, co w czasie pandemii koronawirusa stanowi ogromne zagrożenie. Wydaje się, że to właśnie płatności kartą są znacznie bardziej bezpieczne. Do tego są szybsze, bardziej wygodne, komfortowe. Płatności przy użyciu terminala płatniczego pomagają też w dogodnych rozliczeniach wszelkich transakcji, co jest korzyścią dla przedsiębiorcy, ale mówić można także o zaletach dla konsumenta. Przecież internetowe konto bankowe pozwala lepiej zarządzać własnym budżetem, do tego każdy zakup jest skrupulatnie odnotowywany w historii płatniczej i można go łatwo zweryfikować.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here