mieszkanie
fot. Pixabay.com

Myślisz, że to mieszkania w blokach usytuowanych w wielkich miastach nadal cieszą się największą popularnością, jeśli pod uwagę weźmiesz nieruchomości, na jakie stawiają Polacy? Jesteś w dużym błędzie, bo znaczną konkurencję stanowią dla nich tzw. czworaki. Jakie to nieruchomości i dlaczego deweloperzy oferują je tak często? Jeśli jesteś na etapie wyboru własnych „czterech kątów” poznaj zalety i wady takiego miejsca do życia.

Czworak – co to jest?

Czworak to budynek przeznaczony do mieszkania dla czterech rodzin. O ile jeszcze do niedawna panował trend, zgodnie z którym budowano ogromne domy wolnostojące, w których mieszkały liczne pokolenia jednej rodziny, tak czworaki to nieruchomości przeznaczone dla czterech różnych grup domowników. Czworaki przypominają nieco mieszkanie w bloku, ale dają znacznie większy komfort. To miniaturowy obiekt, w którym na parterze znajdują się dwa przestronne mieszkania, i na pierwszym piętrze również dwa osobne mieszkania.

Czworak w większości przypadków zakłada cztery odrębne mieszkania z dostępem do niewielkich ogródków. Dzięki temu jest to świetna konkurencja dla tradycyjnych mieszkań w wielkich blokowiskach, ale też doskonała alternatywa, patrząc na nieruchomości, takie jak dom wolnostojący czy chociażby bliźniak.

styl skandynawski czworak
fot. Pixabay.com

Czworak – gdzie szukać takich nieruchomości?

Czworaki budowane są współcześnie przez deweloperów, którzy postawili na tereny podmiejskie. Znajdziemy je przede wszystkim na przedmieściach wielkich metropolii, tak samo jak domy, bliźniaki czy dobrze już nam znany szeregowiec.

Lokalizacja poza miastem jest dodatkowym atutem, na który zwracają uwagę potencjalni inwestorzy. Cieszy fakt posiadania małego ogródka, ale też bliskość rozległych terenów zielonych. Takich nieruchomości warto szukać w miejscowościach podmiejskich o doskonałej infrastrukturze, by jednocześnie cieszyć się komfortem mieszkania, jaki dają bloki w centrum miasta.

Czworak – czy warto?

Oczywiście, że tak. Czworak kosztuje tyle, ile mieszkanie w bloku, natomiast inwestor będzie miał jedynie maksymalnie trzech sąsiadów, zamiast ich skumulowaną na wielkomiejskim osiedlu ilość. Zyska ogródek, dużą przestrzeń mieszkalną, nierzadko garaż i komórkę lokatorską. Będzie mógł korzystać z pobliskich terenów zielonych, cieszyć się łonem natury, a jednocześnie będzie generował znacznie niższe koszty utrzymania takiej nieruchomości. Mieszkanie w czworaku, tak samo jak dom z ogrodem nie wymaga opłat czynszowych, które comiesięcznie wynoszą co najmniej kilkaset złotych.

mieszkanie w czworaku
fot. Pixabay.com

Jak kupić mieszkanie w czworaku?

Najlepiej zwracać uwagę na oferty z rynku pierwotnego, dzięki czemu udaje się nabyć nieruchomość powstałą zgodnie z nowoczesną sztuką budownictwa. Te najlepsze to nieruchomości ekologiczne, pasywne, energooszczędne i bez wątpienia to na takie coraz częściej uwagę zwracają Polacy.

Skąd wziąć pieniądze na mieszkanie w czworaku? Cena takiej nieruchomości nie jest wyższa, aniżeli za mieszkanie w bloku. Inwestor może zaciągnąć kredyt hipoteczny albo sfinalizować transakcję z własnych oszczędności.

Czworaki według opinii deweloperów

Dlaczego kolejne czworaki powstają na terenach podmiejskich jak przysłowiowe grzyby po deszczu? Sami deweloperzy potwierdzają, że wpływ na taki rodzaj budownictwa ma przede wszystkim brak dostępu do atrakcyjnych działek o dużej powierzchni w dobrych lokalizacjach. Właśnie to sprawia, że nie udaje się budować komfortowych domów albo nawet bliźniaków, by inwestycja była opłacalna. Jeśli weźmiemy pod uwagę czworak, na takiej samej powierzchni znajdzie się miejsce do mieszkania aż dla czterech rodzin. Nie da się zresztą ukryć, że w ten sposób deweloperzy pomnażają także swoje zarobki.

Cieszy jednak fakt, że mieszkanie w czworaku można nabyć w cenie przeciętnego mieszkania w miejskim bloku i to nie zawsze w tej najlepszej lokalizacji. Zyskuje na tym deweloper, ale też potencjalni nabywcy. Jeśli i Ty szukasz mieszkania swoich marzeń, weź pod uwagę czworak i zyskaj optymalny komfort codziennego funkcjonowania.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here