mieszkanie w bloku czerwona kuchnia
fot. Pixabay.com

Czy wiesz, że Polacy nabywają coraz więcej nieruchomości? Już minęły czasy, w których powszechne były domy wielopokoleniowe, w których mieszkało kilka rodzin. Dzisiaj klasyczny model rodziny to 2+2, natomiast o własne mieszkanie dba się najczęściej jeszcze zanim na świecie pojawi się dziecko. Mieszkanie dla singla nie jest już żadnym wyjątkiem. Warto sprawdzić wciąż rozwijający się rynek nieruchomości w naszym kraju. Mieszkania w bloku, a może własny dom wolnostojący pod miastem? Co częściej wybierają mieszkańcy naszego kraju?

Mieszkanie w bloku – zalety i wady

Przeciętne mieszkanie w bloku to nieruchomość o metrażu 50 metrów kwadratowych. nie jest to zbyt duża przestrzeń, ale tak naprawdę wystarczająca, by móc komfortowo funkcjonować we własnych „czterech kątach”. Mieszkania w bloku, a więc mieszkanie w mieście najczęściej wybierają osoby nader aktywne, nierzadko single albo pary jeszcze bezdzietne. To ci, którzy nie zwracają uwagi na zgiełki i rumor metropolii, ale patrzą za to na lokalizację. Nie da się ukryć, że mieszkanie własnościowe w mieście daje ogrom możliwości – bliskość pracy, obiektów handlowych, rozrywkowych, kulturalnych, gastronomicznych czy użyteczności publicznej jest ogromnym walorem.

Trzeba jednak zaznaczyć, że mieszkanie w bloku charakteryzuje się jednocześnie wysokim kosztem. Nierzadko cena takiej nieruchomości jest zbliżona do wydatku, jaki trzeba ponieść na wolnostojący dom z ogrodem pod miastem.

Średnia wartość mieszkania w bloku to w Polsce 350 tysięcy złotych. Nie da się ukryć, że większość nie posiada takich środków, jeśli pod uwagę weźmiemy własne oszczędności. Czy wiesz, że nawet połowa Polaków zaciąga kredyt hipoteczny. To finansowe wsparcie ze strony banku, które umożliwia nabycie własnego „M” bez posiadania całej kwoty na ten cel. Przeciętne mieszkania Polaków nabywane w środków udzielanych przez banki spłaca się przez 11 lat, przy czym oczywiście czas ten może wynosić maksymalnie nawet 30 lat.

mieszkanie w bloku
fot. Pixabay.com

Dom na przedmieściach – dlaczego warto?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że nagle największą popularnością zaczęły cieszyć się nieruchomości na przedmieściach, ale także na odległych terenach wiejskich. Uświadomiliśmy sobie, że głośne miasta i mieszkanie w bloku nie daje tak optymalnego komfortu, na jaki można liczyć, mając dom z ogrodem. Warto przy tym podkreślić, że nierzadko pieniądze na mieszkanie w mieście są dokładnie takie same, jakie należy przeznaczyć na dom pod miastem. Udaje się nawet wygenerować spore oszczędności finansowe, jeśli w naszym posiadaniu jest już działka pod budowę domu.

Polacy chcą cieszyć się większą swobodą i przestrzenią, ciszą, oazą spokoju, bliskością terenów zielonych, a jednocześnie szeregiem wygód. Przecież nawet taka alternatywa dla wolnostojącego domu, jak czworak czy bliźniak daje znacznie lepsze warunki do życia, aniżeli bytowanie w blokowisku. W dobrej sytuacji mogą być jedynie ci, którzy nabyli mieszkanie na parterze i cieszą się chociaż kawałkiem własnego ogródka.

biala kuchnia w mieszkaniu
fot. Pixabay.com

Pamiętajmy jednocześnie, że mieszkanie w domu nie generuje wyższych kosztów, aniżeli posiadanie własnego mieszkania w bloku. Odchodzą nawet koszty comiesięcznego czynszu, jaki konieczny jest w blokowisku.

Warto także zaznaczyć, że wraz ze wzrostem zainteresowania nieruchomościach na przedmieściach, te mogą cieszyć się dzisiaj doskonałą infrastrukturą. Dzięki temu mieszkańcy nieruchomości oddalonych od centrum metropolii mogą cieszyć się z licznych wygód. Mają dostęp do punktów handlowych i usługowych, szkół, przychodni, aptek, bibliotek, obiektów sportowych czy restauracji. Dodatkowo, nawet dojazd do pracy nie stanowi dużego problemu – metropolie oferują przecież rozbudowane obwodnice, dzięki którym nie traci się czasu na stanie w korkach.

Wybierając własną nieruchomość, koniecznie określ indywidualne potrzeby. Czego oczekujesz od miejsca swojego zamieszkania? Jakie są Twoje wymagania? Jaki budżet przeznaczasz na ten cel? Dopiero odpowiedzi na te pytania pozwolą wskazać najlepsze miejsce do życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here