Czy wiesz, że przeciętne mieszkanie w naszym kraju to wydatek rzędu 350 tysięcy złotych? Uwzględniając statystyki, które mówią o oszczędnościach Polaków, widać wyraźnie, że tylko nielicznych stać na taką inwestycję z własnych środków. Prawie w połowie przypadków pieniądze na mieszkanie pochodzą z zewnętrznego wsparcia finansowego.
Oszczędności na mieszkanie
Rzeczywiście, połowa Polaków posiada oszczędności, ale te nie są wyższe aniżeli dwukrotność pensji. Patrząc na ceny nieruchomości, jest to zbyt mało, by można było nabyć własne „cztery kąty”. Jednocześnie należy uwzględnić, że coraz więcej nieruchomości kupowana jest bez wsparcia finansowego ze strony banków. Jest to nie więcej aniżeli 20% wszystkich transakcji, ale trzeba przyznać, że polskie społeczeństwo się wzbogaca i coraz częściej stać nas nie tylko na mieszkanie w bloku w ogóle, ale i na reprezentacyjny dom z ogrodem pod miastem.
Jeśli mowa o oszczędnościach na mieszkanie, należy zaznaczyć, że te środki nie pochodzą jedynie z puli nadwyżek pieniędzy w portfelu samego inwestora. Bardzo często mieszkanie w bloku czy czworak, bliźniak, a nawet działka pod budowę domu albo już ta wraz z domem nabywana jest przy wsparciu rodziny. Inwestorów nadal wspierają finansowo rodzice albo dziadkowie, którzy na ten cel nierzadko przeznaczają oszczędności życia.

Środki nabywane w spadku
Pieniądze na mieszkanie można uzyskiwać też poprzez sprzedaż innych, wartościowych dóbr. Otrzymałeś mieszkanie w spadku po babci, natomiast nie spełnia ono Twoich wymagań? Sprzedaj taką nieruchomość, jeśli to mieszkanie w bloku i kup dom za miastem. Gwarantujemy Ci, że mieszkanie w bloku w centrum miasta jest warte tyle, że wystarczy, by kupić wolnostojącą nieruchomość o znacznie większym metrażu, ale na przedmieściach.
Wsparcie finansowe ze strony banku
Większość inwestorów, którzy chcą nabyć własne „M”, nadal korzysta z zewnętrznego wsparcia finansowego. Najlepszą opcją jest kredyt hipoteczny. To zobowiązanie udzielane właśnie w celu zakupu własnej nieruchomości. Biorąc kredyt mieszkaniowy, nie ma znaczenia, czy nieruchomością jest mieszkanie w bloku czy dom wolnostojący. O ile tylko potencjalny kredytobiorca posiada właściwą zdolność kredytową, takie zobowiązanie zostanie udzielone. Pamiętajmy przy tym, że kredyt na mieszkanie wymaga dodatkowych zabezpieczeń, dzięki którym klient banku staje się wiarygodny i w pełni wypłacalny. Obowiązkowy jest dzisiaj wkład własny, który wynosi 20% wartości całego kredytu. Wkład własny pochodzi najczęściej z własnych oszczędności na mieszkanie, ale rozwiązaniem może być też szybka pożyczka gotówkowa.

Koszty utrzymania mieszkania
Podejmując tematykę kwestii środków na nieruchomość, warto uwzględnić nie tylko pieniądze na mieszkanie w celu jego nabycia, ale również wydatki, jakie właściciel mieszkania bądź domu ponosi w trakcie użytkowania takiej nieruchomości. Okazuje się, że samo utrzymanie „czterech kątów” generuje znaczące dla całego budżetu inwestora koszty.
Jeśli decydujemy się na mieszkanie w bloku, stałym, comiesięcznym kosztem będą nie tylko opłaty licznikowe, ale też czynsz, jaki pobierze spółdzielnia albo wspólnota mieszkaniowa. Chcąc nieco zaoszczędzić w tym zakresie warto decydować się na mieszkanie w czworaku, bliźniak, szeregowiec czy dom wolnostojący. W przypadku tychże nieruchomości nie ma mowy o czynszu, a jedynie opłatach licznikowych. Własna nieruchomość może generować jedynie dodatkowe koszty za ogrzewanie w sezonie zimowym, natomiast te są nieporównywalnie niższe od opłat czynszowych w skali całego roku.
Nabywając własną nieruchomość, decyzja musi być rzeczywiście racjonalna i podejmowana rozsądnie. Pod uwagę należy wziąć przecież nie tylko fakt, czy mam środki na zakup wybranego mieszkania bądź domu, ale czy będziemy w stanie takie lokum utrzymać, a taka inwestycja nie wpłynie negatywnie na naszą płynność finansową. Chodzi przecież o to, by zyskać komfortowe miejsce do wypoczynku, a nie wywołać lawinę długów.