stol z jedzeniem
fot. Pixabay.com

Czy wiesz, że aż 54% Polaków ma świadomość, że tylko odpowiednia dieta może przyczynić się do zachowania pełnego zdrowia? Jednocześnie dietetycy i eksperci do spraw żywienia potwierdzają, że odżywianie Polaków nadal jest złe. I chociaż większość z nas deklaruje, że na talerzu znajdują się głównie warzywa, to jednak tradycyjna kuchnia polska nadal pozostaje zbyt tłusta i kaloryczna. Warto przy tym zaznaczyć, że tendencje żywieniowe Polaków ulegają powolnej, ale jednak zmianie i to w aspekcie pozytywnym. Poznaj szczegóły.

Trend zdrowego odżywiania

Rzeczywiście, widać wyraźnie, że przeciętna dieta statystycznego Polaka jest coraz zdrowsza. Coraz więcej osób przestrzega chociażby zasad ogólnopolskiego programu społecznego „5 porcji warzyw i owoców każdego dnia„. Coraz częściej zwracamy też uwagę na jakość produktów spożywczych, ogromną popularnością cieszy się żywność ekologiczna i co ciekawe, najczęściej nabywamy ją poprzez zakupy przez internet. Chcemy być nowocześni, bierzemy przykład z innych mieszkańców Unii Europejskiej, przede wszystkim Skandynawów. Interesujemy się tematem zdrowych diet, mamy większą świadomość w zakresie odpowiedniego odżywiania, a tendencje żywieniowe zmieniają się, nie tylko patrząc na dorosłych konsumentów, ale także dzieci. Aż 60% Polaków potwierdza, że każdego dnia stara się jeść zdrowo i wprowadza zdrowe nawyki żywieniowe, jak chociażby picie wody z cytryną na czczo.

jedzenie na talerzu
fot. Pixabay.com

Minimalizowanie zjawiska nadwagi i otyłości

Przez lata odżywianie Polaków było po prostu złe. Nie zastanawialiśmy się nad tym, co ląduje na naszych talerzach, chcieliśmy jeść smacznie i tłusto, a dieta odchudzająca była stosowana tylko przez nielicznych. Dzisiaj odchudzanie nie jest już potrzebne, bo problem otyłości i nadwagi jest minimalizowany na co dzień. Świetnie widać to właśnie w przypadku małych dzieci. O ile jeszcze kilka lat temu prawie połowa uczniów borykała się z nadmiernymi kilogramami, tak dzisiaj wskaźnik ten ulega znacznemu pomniejszeniu.

Wiem, co jem

Nasze wydatki na jedzenie stale rosną, ale wynika to głównie z sięgania po produkty lepszej jakości, które są zwyczajnie droższe. Przykładem może być tutaj żywność ekologiczna, za którą trzeba zapłacić więcej, nawet jeśli realizujemy zakupy online. Jesteśmy jednak tego świadomi i w tej sytuacji wygrywa rozsądek. Nie sięgamy już po produkty z najniższej półki, chociaż rzecz jasna nadal zwracamy uwagę na specjalne promocje cenowe i rabaty. Te traktowane są jednak jako okazje do generowania oszczędności, ale nigdy jako stały element dokonywania zakupów jedzenia.

Wreszcie zaczęliśmy czytać etykiety zawierane na produktach spożywczych. Odrzucamy te z dużą zawartością niekorzystnych „E” w składzie. W restauracji pytamy o skład, chętnie wybieramy droższe lokalne, które gwarantują żywność ekologiczną.

Mamy też świadomość, że jedzenie oddziałuje na choroby Polaków. Cukrzyca, nadciśnienie, choroba wieńcowa, żylaki, to tylko niektóre ze schorzeń, których ryzyko występowania wzrasta w wyniku stosowania niewłaściwej diety. Udowodniono również, że codzienna dieta ma znaczenie, jeśli pod uwagę weźmiemy choroby nowotworowe.

ulubiona pizza polakow
fot. Pixabay.com
Dieta pudełkowa

Czy zdajesz sobie, jak wielki wpływ na odżywianie Polaków ma tzw. dieta pudełkowa? Okazuje się, że to nie tylko chwilowy trend, zgodnie z którym jedzenie dostarczane jest nam pod wskazany adres, a my nie musimy samodzielnie gotować. Dieta pudełkowa praktycznie jako pierwsza, oprócz oczywiście profesjonalnych dietetyków, zaczęła lansować zdrowe menu i to dopasowane do indywidualnych preferencji. Na początku taka dieta Polaków miała przede wszystkim odchudzać i stanowiła świetną opcję dla osób zapracowanych, które nie miały czasu na codzienne pichcenie. Dzisiaj zamówić można dietę wedle własnych potrzeb i to niekoniecznie taką, która ma odchudzić. Jedno jest pewne, to właśnie ta dieta zapoczątkowała zmianę tendencji żywieniowych Polaków. Sprawiła, że zaczęliśmy wybierać zdrowe jedzenie, by cieszyć się pełnym zdrowiem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here