mierzenie cisnienia
fot. Pixabay.com

Czy da się mówić o najczęściej diagnozowanych chorobach w Polsce i ujednolicić pacjentów, którzy najczęściej zgłaszają się do lekarza? Oczywiście, że tak. Należy zdać sobie przede wszystkim sprawę, że jesteśmy jednym z najbardziej chorujących społeczeństw, uwzględniając wszystkich mieszkańców całej Unii Europejskiej. Co więcej, to u nas odnotowuje się ogrom zgonów przy takich samych rokowaniach pacjentów z różnych krajów. Największą bolączką krajowej służby zdrowia jest zbyt późna diagnostyka.

Na co chorujemy najczęściej?

Medycy zgodnie potwierdzają, że najczęściej występujące choroby Polaków to schorzenia związane z pracą serca oraz naczyń. Borykamy się też z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, wrzodami, kamicą nerkową, osteoporozą, nowotworami, astmą, alergiami czy nadwaga i otyłością. Bez względu na rodzaj schorzenia, winą za brak możliwości skutecznego leczenia obarcza się zarówno medyków, ale także samych pacjentów.

wirus
fot. Pixabay.com

Nasze podejście do zdrowia

Na szczęście zmieniają się nasze tendencje żywieniowe i odżywianie Polaków odbywa się na znacznie lepszym poziomie. Zdajemy sobie sprawę, że codzienna dieta wpływa nie tylko na odporność organizmu, ale również występowanie rozmaitych schorzeń. Wdrażamy program „5 porcji warzyw i owoców każdego dnia„, naszym nawykiem stało się też picie wody z cytryną każdego ranka. Trzeba jednak pamiętać, że dobra dieta i zwiększone wydatki na jedzenie ekologiczne i te znacznie lepszej jakości nie do końca uchroni nas przed występowaniem różnych chorób. Na nasz stan zdrowia wpływa znacznie więcej czynników.

W każdym przypadku pacjenci mają najlepsze rokowania, a więc szanse na całkowite wyleczenie i powrót do zdrowia, jeśli podejmą reakcję już na objawy choroby w początkującym stadium jej rozwoju. Nadciśnienie, choroba wieńcowa czy cukrzyca dają o sobie znać już we wstępnej fazie. Najczęściej jednak bagatelizujemy syndromy, a diagnozowanie chorób odbywa się dopiero wtedy, gdy chory nie może już prowadzić samodzielnej aktywności w pełnym komforcie. Wtedy leczenie chorób nie może przynieść optymalnych efektów, nawet przy zastosowaniu najlepszych, najbardziej zaawansowanych i nowoczesnych metod.

Polacy nie dostrzegają objawów choroby, ale jeszcze częściej starają się leczyć samodzielnie. Jesteśmy zniechęceni funkcjonowaniem służby zdrowia i koniecznością oczekiwania w dramatycznie długich kolejkach do specjalisty. Nadal tylko niektórych stać na prywatną opiekę medyczną.

operacja
fot. Pixabay.com

Jak dbać o zdrowie?

Temat konieczności zachowania optymalnego zdrowia jest tym bardziej ważny, ponieważ niemal na całym świecie panuje przecież pandemia koronawirusa. Jesteśmy w stanie minimalizować ryzyko zachorowania na COVID-19, jeśli tylko zachowamy społeczną izolację. Liczy się tez czas reakcji pacjenta na występujące syndromy. Nawet w obliczu tak niebezpiecznej dla życia choroby bardzo często wizja zachorowania na koronawirusa jest wypierana poprzez samodzielną diagnostykę choroby i uznanie jej za przeziębienie bądź grypę.

Dokładnie tak samo jest w przypadku innego rodzaju chorób. Polacy muszą mieć świadomość, że tylko profesjonalne rozpoznanie, a potem leczenie chorób pozwoli zachować zdrowie. Co więcej, niezwykle ważna jest przecież profilaktyka. Odpowiednia dieta, aktywność sportowa, minimalizowanie stresu, to główne czynniki, dzięki którym będziemy zdrowi. Pacjenci muszą mieć też świadomość możliwości dziedziczenia różnego rodzaju chorób. Jeśli w Twojej rodzinie występowała choroba nowotworowa, wykonuj regularnie badania. Dzisiaj jest to nieco utrudnione przez pandemię i nawet jedzenie nabywamy poprzez zakupy przez internet, natomiast warto zadbać o profilaktyczną diagnostykę przynajmniej raz w roku. Dzięki temu lekarze będą mogli reagować w początkowym stadium ewentualnej choroby.

Statystyki są naprawdę zatrważające. Należy zdać sobie sprawę, że nawet 80% dorosłych Polaków cierpi na choroby przewlekłe. Jedni je bagatelizują, inni nie mają nawet świadomości ich występowania. Pewne jest, że tylko nieliczni podejmują walkę o wyleczenie. Z całą pewnością podejście do naszego zdrowia musi ulec zmianie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here