mieszkanie w stylu klasycznym
fot. Pixabay.com

Chociaż tak naprawdę w każdym sezonie możemy mówić o zmianach w zakresie wystroju mieszkalnych wnętrz, to tak naprawdę nadal mieszkanie w stylu klasycznym cieszy się największym powodzeniem. Dlaczego właśnie tak swoje mieszkania najczęściej urządzają Polacy? Wynika to co najmniej z kilku czynników. Jeśli i Ty jesteś na etapie planowania wykończenia własnych „czterech kątów”, sprawdź, jakie zalety wykazuje styl klasyczny.

Mieszkanie jako oaza spokoju

Polacy przestali traktować mieszkania jako niezbędne sypialnie. Dzisiaj to „gniazdka”, które mają służyć do codziennej aktywności, relaksu, odprężenia po męczącym dniu czy też rozrywki. Skoro producenci oferują nam tak szeroki wybór rozmaitych elementów wykończenia poszczególnych wnętrz, możemy nabywać te, które są zgodne z naszymi preferencjami. Pewne jest, że mieszkanie ma być indywidualne, najlepiej czuć się mają w nim domownicy. To dlatego klasyka w tym aspekcie wygrywa, moda nie zawsze ma tutaj priorytetowe znaczenie.

mieszkanie klasyczne
fot. Pixabay.com

Optymalna funkcjonalność

Rzeczywiście, okazuje się, że sezonowe trendy nie zawsze sprawdzają się dobrze, jeśli uwzględnimy czynniki praktyczne. Mieszkania Polaków nie mają być jednak pokazowe, a w pełni funkcjonalne. Żyją w nich przecież całe rodziny, rzadziej spotyka się mieszkanie dla singli. Najczęściej są to przestrzenie, które wykorzystuje modelowa rodzina 2+2. W nieruchomości znajduje się więc nie tylko reprezentacyjny salon, ale też pokój dziecka czy klimatyczna sypialnia. To właśnie klasyczny wystrój wnętrz pozwala zadowolić wszystkich mieszkańców.

Klasyczny wystrój wnętrz a jakość

Polacy wybierają klasyczne mieszkanie, ale za to najlepszej jakości. Z czego to wynika? Przede wszystkim z chęci korzystania ze wspomnianej wyżej funkcjonalności pomieszczeń, ale nie tylko. Wolimy wydać więcej, ale na najlepszą jakość wyrobów. Warto zwrócić uwagę, że remonty mieszkań realizujemy średnio co 5 lat i nie są one gruntowne, a raczej dotyczą drobnych poprawek. Na generalne remonty decydujemy się co około 20 lat. Nie możemy więc pozwolić sobie na częste zmiany w wyniku nietrafionych wyborów. Klasyka daje nam zaś gwarancję pełnej funkcjonalności.

Styl klasyczny a trendy w wystroju wnętrz

Warto również zaznaczyć, że klasyczna baza mieszkania pozwala zmieniać klimat poszczególnych pomieszczeń zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Ulubiony dzisiaj styl może szybko przestać być modny, może nam się też znudzić. Dzięki klasycznej bazie z łatwością możemy zmieniać jedynie dodatki, by stworzyć zupełnie inny nastrój.

Klasyczne rozwiązania wybieramy, biorąc pod uwagę raczej podstawowe elementy wykończenia mieszkalnej przestrzeni, jak podłoga w mieszkaniu, ściany, płytki. Częściej zmiany realizujemy, patrząc na meble czy mniejsze elementy, jak firany, dywany i właśnie dodatki dekoracyjne.

wnetrze klasyczne w mieszkaniu
fot. Pixabay.com
Styl klasyczny w mieszkaniu, czyli jaki?

Jeśli stawiasz na klasykę, wybieraj elementy z naturalnego drewna. Rezygnuj z przepychu, nabywaj raczej praktyczne wyposażenie. Nie zwracaj uwagi na sezonowe trendy, styl skandynawski, retro, glamour stworzyć poprzez dodatki.

Klasyka jest ponadczasowa, zawsze modna, raczej prosta, ale idealnie praktyczna. To modele sprawdzone, z których z powodzeniem korzysta się przez lata. Dlatego wspominamy właśnie o drewnie, bo to najbardziej trwały budulec. Drewniany parkiet, ale też proste meble z drewna to najlepszy wybór. Warto wybierać też stonowane barwy, wygrywa uniwersalna biel, ale też beże czy brązy.

Mieszkanie klasyczne wcale nie musi być jednak nudne, bo z łatwością udaje się je ożywiać dodatkami. Przydaje się tutaj żywa roślinność, szczególnie kwiaty w donicach, ale także pledy, narzuty, poduchy, dywany, zasłony, wazony czy świece.

Styl klasyczny wnętrz nie ulega trendom, ale jest zawsze elegancki, z klasą, jest wyrazem dobrego gustu, nigdy nie jest kiczowaty. Stawia się raczej na harmonię, przestrzeń i tradycję. Króluje tu umiar i proste formy, ale nie można mylić tego stylu z minimalizmem. Klasyka najlepszej jakości zawsze obroni się najlepiej. To inwestycja na długie lata.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here