standardowe mieszkanie
fot. Pixabay.com

Zastanawiasz się, jakie mieszkania Polaków cieszą się największą popularnością? Okazuje się, że preferencje pod tym względem nie zmieniają się od wielu lat. Sami eksperci rynku nieruchomości potwierdzają, że największym powodzeniem cieszy się mieszkanie o powierzchni 35-55 metrów kwadratowych. Jest to mieszkanie w bloku, w dużym mieście. Polaków nie przeraża też stały wzrost cen kupowanych mieszkań. Nasze społeczeństwo stale się wzbogaca, nabywamy coraz więcej nieruchomości za gotówkę, rzadziej zaś korzystamy ze wsparcia finansowego, jakim jest kredyt hipoteczny.

Mieszkanie w dużym mieście

Wzrastają potrzeby Polaków. Chcemy mieszkanie w mieście, wybieramy najczęściej Warszawę, chociaż ogromną popularnością cieszy się też Trójmiasto, Kraków, Poznań czy Wrocław. Wybieramy nieruchomości, które pozwolą nam godnie żyć w miejscu pracy zarobkowej. Nadal mieszkanie w mieście kojarzy się z prestiżem.

Patrząc na rynek nieruchomości w największych miastach, trzeba potwierdzić, że ogromnym powodzeniem cieszy się mieszkanie w stanie deweloperskim, bo to taka nieruchomość oferowana jest w najlepszym standardzie, stworzona zgodnie ze sztuką innowacyjnego budownictwa. Nowe mieszkania nie różnią się dzisiaj jakością i standardem od tych europejskich. Wartością dodaną jest nie tylko samo mieszkanie, ale i przestrzeń, jaka oferowana jest na całym osiedlu. Polacy są skłonni wydać więcej, jeśli mogą korzystać z licznych wygód. Garaż, ochrona, osiedle zamknięte, plac zabaw, bliskość sklepów, atrakcji rekreacyjnych, to tylko niektóre ze standardowych już atutów. Coraz bardziej liczy się też atrakcyjność wizualna, chętnie inwestujemy też w mieszkania ekologiczne, zgodne z myślą domów pasywnych, energooszczędnych. To najczęściej mieszkanie na rynku pierwotnym.

mieszkanie rynek wtorny i pierwotny
fot. Pixabay.com

Dom czy mieszkanie?

W ostatnim czasie widać wyraźną tendencję w zakresie wyboru nieruchomości z dala od centrum miasta. Chętnie korzystamy z uciech metropolii, natomiast męczy nas zgiełk, ciągły pośpiech, stres. Owszem, pracujemy w mieście, ale w domu szukamy raczej ciszy i spokoju, nierzadko bliskości terenów zielonych. Fakt, że to mieszkanie na rynku wtórnym może być w ścisłym centrum, natomiast my wolimy raczej nieco większą odległość od rumoru miasta.

Pandemia koronawirusa uświadomiła nam zalety domów wolnostojących. Okazuje się, że coraz chętniej mieszkania w mieście zamieniamy na nieruchomości na przedmieściach. Mamy świadomość, że w podobnej cenie zyskujemy dzięki temu lepszy komfort życia. Możemy liczyć na większy metraż mieszkania, własny ogródek, większą przestrzeń. Przede wszystkim na takie nieruchomości decydują się dzisiaj młode rodziny z dziećmi. Warto również podkreślić, że obszar największych miast stale się powiększa, natomiast brakuje już terenów na nowe inwestycje w tych najlepszych lokalizacjach. Deweloperzy wybierają więc miejsca o świetnej infrastrukturze, ale nieco dalej, nadal z dogodnym dojazdem do pracy i wszelkich uciech miejskich.

Uwagę warto też zwrócić na mieszkanie w czworaku czy w segmentach. Te dają namiastkę własnego domu, ale w jakże okazałej cenie. To nieruchomości, które oferują nie tylko reprezentacyjny salon czy sypialnię, ale też niejeden pokój dziecka i oczywiście własny ogródek. A wszystko to w cenie niewielkiego mieszkania w bloku.

mieszkanie polakow
fot. Pixabay.com

Jak mieszkają Polacy?

Nadal najczęściej wybieramy mieszkanie w stylu klasycznym, bo stawiamy na funkcjonalność i najlepszą jakość. Podłoga w mieszkaniu jest drewniana, meble raczej o prostej formie. Coraz częściej wybieramy też minimalizm, a ten jest charakterystyczny, jeśli pod uwagę weźmiemy styl skandynawski. Nadal ogromnym powodzeniem cieszy się też retro wystrój wnętrz, dobrze znany jest też ten loftowy i glamour. Tak naprawdę wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji, jednak nie da się ukryć, że Polacy mają doskonały gust. Docierają do nas światowe trendy, które chętnie wykorzystujemy, ale raczej w dodatkach. Mieszkanie jest naszą oazą, ma służyć jako miejsce relaksu, spędzania wolnego czasu, przestrzeń do spotkań z najbliższymi.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here