podloga drewniana
fot. Pixabay.com

Każdy z nas marzy o własnych „czterech kątach”. Bez względu na to, czy nabywasz mieszkanie w stanie deweloperskim, a może z rynku wtórnego, będąc właścicielem nieruchomości, musisz wiedzieć, że konieczne będzie nie tylko jego wykończenie, ale również po jakimś czasie remont. Jak go zaplanować, biorąc pod uwagę podłogę? Pamiętaj, że podłoga w mieszkaniu to jego baza, podstawa, która musi być wykonana jako pierwsza, by móc realizować kolejne prace. Przedstawiamy podłogi, które są najczęściej wybierane przez Polaków. Podpowiadamy też, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze konkretnego materiału.

Drewniana podłoga w mieszkaniu

Nie ma wątpliwości, że parkiet drewniany to najczęściej wybierana podłoga w polskich mieszkaniach. Wszystko dlatego, że doskonale zdajemy sobie sprawę, iż podłoga musi być doskonale trwała. Drewno jest zaś najlepszym materiałem budowlanym, do tego łatwo dostępnym i stosowanym od lat. Drewno jest przecież wykorzystywane do budowania domów, które dobrze konserwowane trwają w swojej doskonałości co najmniej kilkadziesiąt lat. Dokładnie tak samo jest, jeśli pod uwagę weźmiemy drewniane deski na podłodze. Oto, jakie zalety wykazuje podłoga z drewna:

  • odporna na rysowanie,
  • odporna na pękanie,
  • odporna na działanie wody,
  • odporna na wysokie i niskie temperatury,
  • odporna na ciężar,
  • nadaje się do cyklicznej renowacji.

Okazuje się, że w przypadku podłogi z drewna liczy się jakość, a nie cena. Chociaż parkiet drewniany jest jedną z najdroższych podłóg, to jednak możliwość korzystania z niej przez lata, najbardziej przemawia do inwestorów. Pamiętajmy także, że wymiana podłogi ze względu na jej kiepską jakość czy nietrafiony wybór pod względem klimatu aranżacji wnętrza, wymaga realizacji gruntownego remontu. Jak podają statystyki, na zmiany w mieszkaniu Polacy decydują się średnio raz na 5 lat, natomiast generalne remonty robimy nawet co 20 lat.

drewniana podloga
fot. Pixabay.com

Jakość podłogi

Nie ma wątpliwości, że w przypadku podłogi to jakość ma największe znaczenie. Inwestor nie może pozwolić sobie na mało odporną podłogę, nawet jeśli zapłaci za nią mało. Eksperci rynku nieruchomości oraz sami projektanci podpowiadają, że skutecznie udaje się oszczędzać na innych elementach wykończenia i wyposażenia mieszkania, natomiast w przypadku podłogi jako bazy całej nieruchomości, nie ma takiej możliwości. Niska cena równa się niska jakość.

Pamiętajmy także, że Polacy mogą iść na pewne kompromisy i chętnie z tego korzystają. Oprócz parkietów z naturalnego drewna wybierają na przykład panele podłogowe. Te dobrej klasy, odporne na ścieranie nadają się doskonale. Warto też dodać, że dzisiaj większość paneli na podłogę jest doskonałym materiałem, który przewodzi ciepło. To dlatego sprawdzają się idealnie, jeśli w mieszkaniu montowana jest tak powszechna „podłogówka„. Jeśli wybierasz podłogę na ogrzewanie podłogowe, zwróć szczególną uwagę na panele fornirowane, których ostatnia warstwa wierzchnia pokryta jest właśnie naturalnym drewnem.

drewniany parkiet
fot. Pixabay.com

Podłoga a styl wnętrza

Mieszkania Polaków nie są dzisiaj jednolite, spełniają też różne funkcje, a ich domownicy mają różne potrzeby i oczekiwania względem idealnej podłogi. Inwestorzy powinni dobierać tego rodzaju bazę nieruchomości, patrząc na przeznaczenie danej przestrzeni. Zupełnie inny rodzaj podłogi sprawdzi się, jeśli pod uwagę weźmiemy pokój dziecka – tutaj zalecamy parkiet drewniany, panele bądź przytulną wykładzinę z krótkim włosiem, czy łazienkę, dla której zalecane są raczej płytki ceramiczne, podłoga z żywicy czy gres.

Znaczenie ma też styl urządzania mieszkania. Najczęściej wybierana jest klasyczna podłoga, uniwersalna i ponadczasowa, która świetnie sprawdza się bez względu na aranżację przestrzeni. Tym samym nie tylko mieszkanie w stylu klasycznym posiada drewniany parkiet, ale również wnętrza nowoczesne, retro, skandynawskie glamour czy loftowe. Dzięki temu łatwo jest zmienić dodatki dekoracyjne i nadać wyjątkowy, zamierzony klimat nieruchomości bez konieczności realizowania gruntownego remontu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here