pokoj dzieciecy dla dziewczynki
fot. Pixabay.com

Pokój dziecka to rzeczywiście nie lada wyzwanie, jeśli pod uwagę weźmiemy urządzenie takiej przestrzeni. To miejsce wypoczynku, ale też zabawy i nauki najmłodszego domownika. Jaki powinien być pokój dziecięcy? Na co zwracać szczególną uwagę podczas zakupów podstawowego wyposażenia tego rodzaju wnętrza? Sprawdź już teraz.

Funkcjonalny pokój dziecka

Pokój dziecka musi być przede wszystkim optymalnie funkcjonalny. Ważny jest tutaj podział na poszczególne strefy, co wcale nie jest takie proste w realizacji. Weźmy pod uwagę, że pokój dla dziecka to najczęściej najmniejsze pomieszczenie, jeśli pod uwagę weźmiemy mieszkania Polaków. Musi w nim za to zmieścić wszystko, co jest niezbędne do prawidłowego rozwoju najmłodszych.

Istotne są poszczególne strefy w pokoju dla dziecka. Należy zorganizować miejsce do spania i wypoczynku, strefę zabawy oraz kącik do nauki. Wszystkie muszą być doskonale przemyślane.

Miejsce do spania dla dziecka powinno być stonowane, a poszczególne elementy wyposażenia i wystroju nie mogą rozpraszać. Tutaj świetnie sprawdza się mieszkanie w stylu klasycznym, bowiem nowoczesne, modne trendy nie zawsze się sprawdzają, Klasyka króluje, chociaż można ją oczywiście ożywiać minimalnymi dodatkami. Priorytetem jest jednak jakość, bo tylko dobre łóżko pozwoli na najlepsze odprężenie i spokojny sen. Uwagę należy zwrócić też na pościel dla dziecka. Ta powinna być wykonana z najlepszej jakości bawełny i posiadać antyalergiczny wkład. To właśnie pościel może być doskonałym akcentem dekoracyjnym w miejscu snu. Strefa wypoczynku musi być oddzielona od miejsca do zabawy. Bliskość tych stref może niekorzystnie wpływać, przede wszystkim patrząc na czas relaksu.

Sam kącik zabaw musi być zaś kolorowy, pełen atrakcyjnych zabawek. Bez względu na to, czy urządzany jest pokój dla chłopca czy pokój dla dziewczynki, warto zadbać o jego wyposażenie w zabawki kreatywne, edukacyjne. Tutaj ważne jest zwrócenie uwagi na wiek mieszkańca małego pokoju. Zupełnie w inne akcesoria zostanie wyposażony pokój dla przedszkolaka, inne zabawki znajdą się zaś w pokoju starszaka. Wybierając zabawki, dzięki którym w sposób rozrywkowy, ale także rozwojowy dziecko będzie spędzać swój czas wolny, należy zwracać uwagę na indywidualne potrzeby małego domownika. Kilkulatek już jasno określi swoje zapotrzebowania, wskaże ulubiony kolor czy bohatera z bajki.

Kluczowa jest także strefa nauki i to na niej warto skupić największą uwagę. To miejsce skupienia, w którym maluch zdobywa nową wiedzę i usprawnia swoje umiejętności. Tutaj dominuje brak dodatków i atrakcyjnych akcentów, jakie mogą rozpraszać dziecko. Warto raczej stawiać na dobrej jakości biurko, dopasowane krzesło i oświetlenie. Pokój dla ucznia musi być pod tym względem dobrze zorganizowany.

pokoj dla ucznia
fot. Pixabay.com

Pokój dla dziecka – wyposażenie najlepszej jakości

Pokój dziecięcy musi zawierać funkcjonalne, praktyczne wyposażenie najlepszej jakości. Rodzice powinni zdawać sobie sprawę, że wszelkie sprzęty muszą być optymalnie bezpieczne, ale też idealne pod względem trwałości. Dopiero później zwraca się uwagę na względy estetyczne. Świetnie sprawdzają się więc drewniane meble i podłoga z naturalnego drewna, ewentualnie wyłożona wykładziną z krótkim włosiem. Raczej nie sprawdzą się zimne płytki, gres, podłoga z żywicy ani marnej jakości panele. Nie zaleca się też kładzenia puszystych dywanów, które nie tylko ulegną szybko zabrudzeniu, ale są też zbiorowiskiem kurzu, bakterii i roztoczy.

pokoj dla chlopca
fot. Pixabay.com

Porządek w dziecięcym pokoju

W pokoju dziecka warto zadbać o organizery na zabawki i inne przedmioty codziennego użytku, które pozwolą zachować porządek w tym miejscu. To miejsce, które wymaga codziennego sprzątania i o ile kilkulatek sprawnie poradzi sobie z uprzątnięciem zabawek, to generalne porządki wykonują za niego raczej rodzice. Pamiętajmy, by używać tylko bezpiecznych, ekologicznych, pozbawionych środków czyszczących, które nie będą zagrożeniem dla zdrowia malucha. Raz na jakiś czas warto wykorzystać ozonator, by przeprowadzić pełną dezynfekcję pokoju i zachować jego sterylność. Ozonowanie pozbawia strefę dla dziecka wszelkich zanieczyszczeń, bakterii, wirusów, roztoczy czy kurzu. Świetnie sprawdza się też oczyszczacz powietrza. To sprzęty, które są już dzisiaj standardem, biorąc pod uwagę sprzęty domowego użytku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here