Czy wiesz, że pójście do przedszkola to jedno z najważniejszych etapów w życiu każdego dziecka? Okazuje się jednak, że adaptacja w przedszkolu nie zawsze przebiega tak, jakby chcieli tego rodzice czy opiekunowie. Trzeba zdać sobie sprawę, że przecież maluch po raz pierwszy spędza tak wiele czasu poza domem, na dodatek z obcymi ludźmi. Jak go wesprzeć w tym procesie, by przedszkole stało się jak najszybciej jego drugim domem i by chodził tam zawsze z uśmiechem na buzi?
Proces adaptacji według psychologów
Każde dziecko jest inne i nie mówimy tu jedynie o indywidualnych cechach charakteru, ale też etapie rozwoju malca. Nie wszystkie dzieci chętnie pozostają bez mamy czy ukochanej babci, nie wszystkie dobrze aklimatyzują się w nowym miejscu. Co więcej, adaptacja w przedszkolu wcale nie trwa jedynie kilka pierwszych dni. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że proces ten trwać może nawet przez cały pierwszy rok uczęszczania do przedszkola.
Co ciekawe, dla niektórych dzieci adaptacja przebiega łagodnie, dla innych już pierwszy dzień w przedszkolu jest prawdziwą traumą. Ogromne znaczenie ma tutaj przystosowanie dziecka do nowych warunków i niemała w tym rola rodziców. Nie wystarczy jednak dobra wyprawka dla przedszkolaka, bo liczy się w tym aspekcie znacznie więcej czynników.
Jak wspierać dziecko w wieku przedszkolnym?
Czy wiesz, że adaptacja w przedszkolu przebiegnie sprawniej, a przede wszystkim bez stresu, jeśli dziecko dobrze pozna placówkę, w której już niedługo będzie spędzać co najmniej kilka godzin każdego dnia? Właśnie dlatego dobrym zabiegiem jest odwiedzanie przedszkola jeszcze przed pierwszym dniem pozostania w tym miejscu. Same obiekty przedszkolne organizują tzw. dni otwarte, podczas których dziecko może przebywać w placówce wraz z rodzicem. Czuje się więc bezpiecznie, ale jednocześnie oswaja z nowym miejscem.
Co więcej, warto wybrać się z dzieckiem na zakupy, by wyprawka do przedszkola była skompletowana wedle jego indywidualnych preferencji. Dokładnie tak samo nabywana jest przecież wyprawka szkolna, bo to dziecku mają się podobać akcesoria, z jakich będzie korzystać. Wyjątkiem jest jedynie nauczanie zdalne, kiedy dziecko pobiera naukę w domu, wtedy proces adaptacyjny zostaje zaburzony.
Warto przygotować dziecko do pozostawania poza domem oraz bez rodziców, a pod opieką innych opiekunów. Świetnie sprawdzi się na przykład nocowanie u babci czy cioci albo zabawa w domu u koleżanki. Dzięki temu rozwija się samodzielność dziecka i przyzwyczaja je do radzenia sobie bez mamy.
Na pierwszy dzień w przedszkolu dobrze jest przygotować ukochaną przytulankę, która da poczucie bezpieczeństwa maluchowi. Na leżakowanie można zaś przygotować jego ulubioną poduszkę i kolorową pościel.
Adaptacja a rola przedszkola
Nie mniej ważna podczas procesu adaptacji dziecka w przedszkolu jest rola samej placówki przedszkolnej. Przedszkole ma być przyjazne wizualne, ale kluczowe jest tutaj zachowanie opiekunek. W pierwszym kwartale każdego nowego roku przedszkolnego, bardzo często organizowane są dodatkowe atrakcje dla dzieci, które mają zachęcić je i przekonać, że przedszkole jest naprawdę fajne. Proponowana jest wizyta w teatrze albo spacer do parku, a ładna pogoda sprzyja przebywaniu na przedszkolnym placu zabaw.
Dzisiaj są to zadania nieco utrudnione, ponieważ panuje pandemia koronawirusa, a wraz z rządowymi obostrzeniami wiele placówek rozrywkowych i kulturalnych pozostaje zamkniętych. Nie wszystkie mogą brać udział w strajku „otwieramy„, więc przedszkola nie mają możliwości korzystania z takich obiektów.
Adaptacja w przedszkolu – czego nie robić?
Na pewno nie należy dziecka straszyć ani zmuszać do konkretnego zachowania. Płacz jest zjawiskiem normalnym i wyraża emocje, jakie wiążą się z rozłąką z rodzicami oraz brakiem poczucia bezpieczeństwa. Należy wspierać i tłumaczyć, zamiast nakazywać, grozić i stosować kary. Znacznie lepiej sprawdza się system nagród.