polskie teatry
fot. Pixabay.com

Chociaż w każdym dużym mieście funkcjonuje co najmniej kilka teatrów, a sztuki teatralne organizowane są kilka razy w tygodniu, to jednak większość Polaków nie korzysta z tego rodzaju rozrywki kulturalnej. Co przedstawiają aktualne statystyki? Jak zachęcić mieszkańców Polski, by jednak zasiadali na teatralnej widowni? Szczegóły przedstawiamy poniżej.

Ile razy byłeś w teatrze?

Tylko jeden raz – taka odpowiedź pada najczęściej, jeśli zapytamy przeciętnego Polaka o częstotliwość odwiedzania obiektów teatralnych. Niestety, teatr  w Polsce nie cieszy się zbyt dużą popularnością i pod tym względem pozostajemy daleko w tyle, porównując chęć uczęszczania do teatru z innymi mieszkańcami Unii Europejskiej.

widownia teatralna
fot. Pixabay.com

Jak często chodzimy do teatru?

Eksperci potwierdzają, że do teatru wybieramy się stanowczo zbyt rzadko. Czy wiesz, że większość polskiego społeczeństwa na teatralne sztuki chodzi rzadziej niż raz w roku, a 20% z nas nigdy nie było w teatrze? Statystyki są zatrważające i widać wyraźnie, jak wielkie zmiany należy wprowadzić, by świat kulturalny mógł odżyć. Polacy zdecydowanie wolą spędzać czas wolny w domu. Urządzamy „cztery kąty” w przytulnym stylu boho, częściej czytamy książki i nadal oglądamy za dużo telewizji. Coraz częściej wybieramy też sport aniżeli kulturę, dbając o zdrowy styl naszego życia. Teatr nie jest naszą pierwszą potrzebą, wręcz o nim zapominamy. Tylko nieliczni potwierdzają, że sztuka teatralna stanowi główne życiowe hobby.

Dlaczego tak rzadko chodzimy do teatru?

Główną przyczyną, dla którego premiera w teatrze nie jest tak obleganym wydarzeniem, jak jeszcze kilka lat temu, są niewystarczające zarobki Polaków. Nie mamy pieniędzy na tego typu rozrywkę, wolimy zaszyć się w mieszkaniu i oddać nieco tańszym formom spędzania wolnego czasu.

Kolejny czynnik to po prostu brak czasu. Coraz więcej osób mieszka pod miastem, nie ma więc bezpośredniego dostępu do atrakcji tego rodzaju, a dojazd do centrum może nieco zająć. Ciągła gonitwa, życie pod presją stresu, obowiązki domowe, to kolejne czynniki, przez które rezygnujemy z teatru.

Co ciekawe, rozwinęła się za to sfera kulturalna w sieci. Za pośrednictwem internetu nie nabywamy już tylko w e-sklepach i nie płacimy wirtualnym pieniądzem, ale bez przeszkód możemy oglądać rozmaite produkcje. Nowoczesne platformy coraz częściej oferują nam nie tylko  kinowe hity filmowe, ale również sztuki teatralne online. Dzięki temu kultura i sztuka przeniosła się do wirtualnego świata i jest dostępna bez ograniczeń. Przedstawienia w tej formie oferuje już niejeden prywatny teatr w Warszawie.

spektakl teatralny
fot. Pixabay.com

Jak zmienić świat kulturalny Polaków?

Pandemia koronawirusa nie poprawia sytuacji w życiu kulturalnym Polaków. Od wielu miesięcy teatry pozostają zamknięte, nawet jeśli chcemy, nie mamy możliwości wybrania się na sztukę teatralną. Miejmy nadzieję, że już niedługo strajk „Otwieramy” zmieni aktualną, nieciekawą sytuację. Teatr w Polsce w większości utrzymuje się z dofinansowań rządowych, natomiast warto dodać, że coraz więcej teatrów zakładanych jest również prywatnie. To przede wszystkim dla tych obiektów dzisiaj jest niezwykle trudny czas. Okazuje się, że przecież teatr nie jest głównym hobby naszych rodaków, a izolacja społeczna nie pomaga zmienić tychże nawyków.

Jakie są możliwości zmiany postrzegania życia kulturalnego Polaków? Jak oderwać ich od czytania książek i skłonić, by jednak wydali na premierę przedstawienia teatralnego? Wydaje się, że najlepszą opcją, czy czas wolny Polaków spędzany był częściej na teatralnej widowni, jest zmniejszenie kosztów za bilety. O ile teatry państwowe oferują je za średnio 30 złotych, przy czym na specjalne zniżki mogą liczyć studenci czy seniorzy, tak rozrywka tego rodzaju serwowana przez teatry prywatne, to wydatek rzędu 100 złotych. Dla Polaków bilety do teatru są po prostu zbyt drogie.

Brakuje również dobrej promocji, by świat kulturalny był nam dobrze znany. Billboardy czy ulotki z repertuarem to zbyt mało, jeśli pod uwagę weźmiemy mnogość ofert rozrywkowych różnego rodzaju. Dzisiaj znacznie częściej wolimy udać się na wycieczkę za miasto, pójść do kina albo oddać się uprawianiu ulubionego sportu, aniżeli wyjść do teatru. Trzeba jasno potwierdzić, że teatr przestał być modny i należy zainwestować w jego promocję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here