Czas pójścia dziecka to szkoły, to nie lada wydarzenie w życiu nie tylko ucznia, ale i całej rodziny. Kolejny etap rozwoju malucha, tym razem ten edukacyjny musi przebiegać, jeśli pod uwagę weźmiemy odpowiednie przygotowanie. Mamy tutaj na myśli nie tylko aspekty psychologiczne, ale i te praktyczne. Konieczna jest chociażby wyprawka szkolna. Co ma znaleźć się w jej składzie? Przedstawiamy listę niezbędników.
Wyprawka do szkoły – co należy kupić?
Przede wszystkim, należy wziąć pod uwagę, że wyprawka szkolna to lista niezbędnych akcesoriów, które przydają się w ramach pobierania edukacji w pełnym komforcie. Wyprawka dla ucznia najczęściej wskazywana jest przez placówkę szkolną i każda instytucja szkolna może wydawać indywidualne wytyczne w tym zakresie. Można mówić jednak o standardowym wyposażeniu, w którego skład wchodzą typowe artykuły szkolne.

Przydatne rzeczy do szkoły to:
- plecak do szkoły,
- worek i kapcie,
- strój na W-F,
- piórnik z wyposażeniem,
- zeszyty,
- teczka plastyczna z wyposażeniem,
- podręczniki szkolne.
Każda z tych rzeczy powinna być nabywana z dużą uwagą, bo jej jakość będzie miała wpływ na edukację ucznia.
Wyprawka szkolna – na co zwracać uwagę podczas kompletowania?
Nie ma wątpliwości, że wyprawka do szkoły jest tak samo ważna, jak rzeczy dla przedszkolaka, które ułatwiają adaptację w przedszkolu. Dokładnie na tej samej zasadzie odbywa się to w przypadku pierwszego dnia w szkole. Jeśli mały uczeń zostanie do tej chwili właściwie przygotowany, pierwszy dzień w szkole przebiegnie komfortowo, a dziecko wyjdzie z klasy z szerokim uśmiechem na buzi.
Plecak powinien być na tyle duży, by zmieściły się w nim niezbędne akcesoria. Liczy się jego jakość, a więc usztywniany plecy, szerokie, regulowane ramiączka to podstawa. Chodzi o wygodę jego codziennego dźwigania, ale też aspekty zdrowotne, uwzględniając przede wszystkim stan kręgosłupa.
Kapcie szkolne muszą być dostosowane do warunków szkolnych. Najlepiej sprawdzą się te z białą podeszwą, antypoślizgowe, dzięki czemu uczeń doskonale poradzi sobie podczas zajęć W-F.
Jeśli omawiamy akcesoria w piórniku, zeszyty, teczkę plastyczną i podręczniki, należy uwzględnić specjalne wytyczne szkoły. Niektóre zalecają długopisy zmazywalne, oferują całe zaplecze plastyczne, w innych to dzieci muszą zadbać o kredki, blok czy farby.
Pamiętajmy jednocześnie, że podręczniki szkolne dziecko otrzymuje za darmo. Należy kupić jedynie książki do nauki języka obcego czy religii oraz oczywiście zeszyty.

Wyprawka dla ucznia a wyposażenie pokoju
Okazuje się, że również pokój dziecka, które poszło do szkoły, musi być odpowiednio wyposażony. To czas na wygodne biurko i krzesło do biurka, dobrą lampkę i wygodne, większe już łóżko. W strefie nauki powinien panować minimalizm, zbyt duża ilość dekoracji czy zabawek może tylko rozpraszać podczas odrabiania lekcji. Weźmy pod uwagę, że w czasach koronawirusa funkcjonuje nauczanie zdalne, a więc dzieci pobierają edukację w warunkach domowych. Zadaniem rodziców jest stworzyć te najlepsze. W przypadku nauki zdalnej niestety nie sprawdzi się strajk „Otwieramy”, ponieważ szkoła jest instytucją państwową, a więc to rząd decyduje o jej funkcjonowaniu.
Wyprawka szkolna – koszty przygotowania do szkoły
Trzeba zaznaczyć, że koszty wyprawki szkolnej nie są małe. Polski rząd oferuje dla każdego ucznia 300 zł finansowego wsparcia na ten cel, natomiast nie są to wystarczające środki. Okazuje się, że rodzice wydają na wyprawkę do szkoły nawet 1 000 złotych. Mówimy tu o całkowitym wyposażeniu przygotowanym na rozpoczęcie roku oraz wydatkach na dodatkowe przybory już w czasie całego roku szkolnego. Sam plecak to wydatek rzędu kilkuset złotych, piórnik czy kapcie do szkoły generują przecież dodatkowe koszty. Co więcej, nie udaje się zbytnio oszczędzić na takich zakupach, bo tylko wyprawka dobrej jakości będzie pełnić swoją funkcję i przyczyni się do doskonałego rozwoju każdego ucznia.