praca biurowa
fot. Pixabay.com

Przeciętny polski pracownik wykonuje swoje zawodowe obowiązki średnio przez 45 godzin w ciągu każdego tygodnia. Czy wiesz, że patrząc na wszystkich mieszkańców całej Unii Europejskiej, pracujemy dużo? Czas pracy niestety nie zawsze przekłada się na nasze zarobki. Niestety, nadal otrzymujemy dosyć niskie wynagrodzenie, jeśli porównamy je do tych, jakie generują nasi zachodni sąsiedzi.

Polski pracownik – jakość pracy

Odpowiadając na pytanie, jak pracują Polacy, należy potwierdzić, że jakość wykonywanych przez nas zawodowych obowiązków jest naprawdę wysoka. Pracownik Polak jest rzeczywiście sumienny, terminowy, dokładny, słowny, staranny. Takie zalety wykazuje nie tylko Polak za granicą, który podejmuje pracę, jakiej nie chcą obywatele danego kraju. Statystyczny Polak uznawany jest za dobrego pracownika także w naszym kraju.

Pracodawcy mogą liczyć na wysoką jakość realizowanych zadań. Wszystko dlatego, że obywatele Polski są przede wszystkim odpowiednio wykształceni. Czy wiesz, że o ile jeszcze do niedawna studia były tylko dla wybranych, tak dzisiaj są już standardem? Okazuje się zresztą, że polskie uczelnie wyższe kształcą na naprawdę wysokim poziomie. Nie bez powodu coraz chętniej korzystają z naszej edukacji również niejeden cudzoziemiec.

polski pracownik
fot. Pixabay.com

Rewolucja na krajowym rynku pracy

Znacznie zmieniły się warunki zatrudnienia i dzisiaj to właśnie pracownik je dyktuje. Polski rynek pracy nadal boryka się z niewystarczającą liczbą specjalistów. Wszystko dlatego, że ci najlepsi niestety opuścili kraj i dzisiaj pracują zarobkowo poza granicami Polski. Dziurę po nich wypełnia niejeden cudzoziemiec w pracy, na przykład obywatel Ukrainy, natomiast i te zasoby nadal są niewystarczające.

Rynek pracy w Polsce zmienia się na korzyść pracowników. Zmieniają się standardy zatrudniania i oferowane warunki w miejscu pracy. Dzisiaj polski pracownik staje się coraz bardziej wymagający. Liczy nie tylko na wysokie wynagrodzenie w Polsce, ale też optymalne warunki w miejscu zatrudnienia. Te mają przecież wpływ na motywację, zaangażowanie i efektywność. Co więcej, dobra praca pozwala na eliminowanie niekorzystnego zjawiska, jakim jest wypalenie zawodowe. Eksperci potwierdzają, że takie pojawia się średnio po trzech latach zatrudnienia w jednym miejscu.

Nowoczesny model pracy

Coraz więcej wykwalifikowanych pracowników zwraca uwagę na fakt, że praca w Polsce może być dzisiaj tak samo satysfakcjonująca i opłacalna, jak poza granicami naszego kraju. Zarobki pracownika nie stanowią już zresztą priorytetowej kwestii, jaka brana jest pod uwagę podczas wysyłania CV do danej firmy. Czy wiesz, że dzisiaj znaczenie ma rozwój zawodowy, ale i osobisty oraz dodatkowe bonusy, na jakie może liczyć zatrudniony? Zgodnie z tym nowoczesnym modelem pracy, coraz więcej osób interesuje się wykonywaniem zawodowych obowiązków w sieci. W czasach koronawirusa praca zdalna stała się wręcz standardem. Ciekawostką jest przy tym fakt, że pracodawcy nie odnotowali spadku efektów realizowanych zadań, nawet jeśli zatrudniony nie wykonywał ich w biurze.

Praca w Polsce – na co liczy pracownik?

Należy zdać sobie sprawę, że Polacy potrafią doskonale wykorzystać fakt, że nasza praca jest doceniana, a umiejętności zawodowe uznawane za naprawdę wysokie, jeśli uwzględnimy jakość pracy wszystkich mieszkańców Europy. Możemy liczyć nie tylko na coraz lepsze wynagrodzenie, ale za najlepszy zawód uznajemy te, który wiąże się z naszym hobby. Praca już dawno przestała być przykrym obowiązkiem, ale bardzo często miesza się z czasem prywatnym. Chodzi właśnie o to, by znaleźć uniwersalny środek, dzięki któremu nawet czas wolny może być spędzany nie tylko przyjemnie, ale i z pozytywnym efektem dla rozwoju zawodowego.

Nie ma wątpliwości, że mamy większe wymagania, zresztą polskie społeczeństwo stale się wzbogaca. Mieszkania Polaków są coraz bardziej komfortowe i luksusowo wyposażone, stać nas na elektroniczne gadżety i podróże po całym świecie. Jesteśmy przy tym ambitni, żądamy europejskich warunków zatrudnienia i najwyższych standardów. Wybieramy profesje, które nie wywołują przewlekłego stresu, coraz bardziej liczy się dla nas czas spędzony z rodziną czy przyjaciółmi, zaś praca zarobkowa ma dawać nam optymalny komfort.

pracownik z polski
fot. Pixabay.com
Praca w Polsce – prognozy na przyszłość

Czy wiesz, dlaczego coraz więcej międzynarodowych koncernów inwestuje właśnie w naszym kraju? Wpływ na to ma nie tylko strategiczna lokalizacja Polski. Chodzi właśnie o pracowników, bo w Polsce mogą liczyć na wyspecjalizowaną, wysoce wykwalifikowaną kadrę. Polak jako pracownik jest zdyscyplinowany, nie jest za to roszczeniowy, świetnie daje sobie radę przy zmieniających się warunkach pracy i potrafi dostosować się do ewentualnych zmian. Polski pracownik jest do tego kreatywny, przedsiębiorczy, otwarty na nowoczesne rozwiązania i innowacyjne technologie. Eksperci rynku pracy potwierdzają, że stawianie na polskich pracowników będzie niezmiennie korzystne.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here