Ciekawostką jest fakt, że aż 81% polskich pracowników deklaruje, iż chciałaby samodzielnie decydować o godzinach, w jakich wykonuje zawodowe obowiązki. W związku z tym praca zdalna jest właśnie jedną z tych najbardziej pożądanych. Pandemia koronawirusa znacznie zweryfikowała potrzeby zarówno pracowników, jak i pracowników, uwzględniając właśnie taki model zatrudnienia. O tym, dlaczego praca online cieszy się tak ogromnym powodzeniem, piszemy poniżej.
Praca zdalna w Polsce
Do czasu wybuchu pandemii koronawirusa praca zdalna była raczej mało znanym i rzadko stosowanym modelem. Fakt, właśnie taki system realizowania zawodowych obowiązków wykonywali tzw. freelancerzy, głównie w branży informatycznej. Na taką pracę mogli decydować się również ci, którzy prowadzili własne biznesy, chociażby w sieci.
Pandemia koronawirusa znacznie wpłynęła na powszechność wykonywania pracy na odległość, poza biurem. Społeczna izolacja i obostrzenia, jakie wprowadził rząd, sprawiły, że to właśnie ten system zatrudnienia stał się wręcz standardem. Jednocześnie okazało się, że praca online może wykazywać dokładnie taką samą skuteczność, a pracownicy pozostają zaangażowani, efektywni i wydajni. Jeśli uwzględnimy kwestie „praca a koronawirus„, należy wspomnieć, że wykonywanie zawodowych obowiązków poza biurem stanie się śmiało i często wykorzystywanym modelem. Większość pracodawców deklaruje, że jeśli tylko jest to możliwe, pozostanie przy właśnie takim rodzaju zatrudnienia i współpracy z pracownikami.
Praca zdalna – możliwość podejmowania samodzielnych decyzji
Polski pracownik potwierdza, że chce dzisiaj samodzielnie decydować o systemie pracy. Praca w domu czy w jakimkolwiek innym miejscu, ale poza siedzibą firmy, pozwala uzyskać swobodę i wolność w decydowaniu. Pozwala też dopasować system pracy do indywidualnych preferencji, ale też potrzeb, jeśli uwzględnimy inne obowiązki, jakie wynikają chociażby z prowadzenia życia rodzinnego. Pracownik zdalny może samodzielnie zdecydować o godzinach pracy, przerwach w jej wykonywaniu, dzięki czemu organizacja codziennej aktywności przebiega sprawniej.
Praca zdalna – organizacja domowego biura
Okazuje się także, że polski pracownik nie ma problemu z organizacją pracy w domu. Standardowe mieszkanie Polaków doskonale sprawdza się, by znaleźć w nim chociaż niewielki kącik, w którym można stworzyć gabinet. Najczęściej do pracy zdalnej niezbędne są podstawowe sprzęty elektroniczne, jak komputer i telefon. Dzisiaj każde mieszkanie w stylu klasycznym jest przecież w takowe wyposażone. Przeszkodą nie jest również obecność innych członków rodziny, a pokój dziecka i głośna zabawa najmłodszych domowników przestała być problemem.
Praca zdalna – najważniejsze zalety
Udowodniono, że praca zdalna niweluje stres, pośpiech, wypalenie zawodowe, a jednocześnie pozwala przecież osiągać dokładnie takie samo wynagrodzenie dla pracownika. Pracownik zdalny organizując samodzielnie swoją pracę, zyskuje czas na swoje hobby, a sam czas wolny może spędzać bardziej pożytecznie. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na same oszczędności czasu – niwelowana jest przecież potrzeba dojazdów do siedziby firmy czy stanie w korkach. Można więc stwierdzić, że zarobki pracownika rosną, bo przecież minimalizowane są koszty na benzynę czy poruszania się komunikacją miejską.
Praca zdalna – korzyści dla pracodawcy
Czy wiesz, że oferty pracy zdalnej są dzisiaj coraz bardziej powszechne? Praca w Polsce właśnie na takich warunkach to przecież także korzyści dla samego pracodawcy. Nawet te najbardziej pożądane zawody w Polsce pozwalają minimalizować wydatki, jakie wiążą się z zatrudnieniem personelu. Firma zmniejsza koszty, jakie związane są chociażby z utrzymaniem biura. Opłaty za wynajem powierzchni biurowej, opłaty licznikowe, serwis sprzątający, utrzymanie floty samochodowej, to tylko niektóre z tych, jakie praktycznie nie istnieją, jeśli w grę wchodzi praca zdalna. Co więcej, na zatrudnienie pracownika nie ma wpływu lokalizacja, w tym zakresie nie ma przecież żadnych ograniczeń.