Jeszcze do niedawna ozonator nie był raczej podstawowym sprzętem domowego użytku. Ozonowanie przeprowadzano raczej w przestrzeniach użyteczności publicznej, które poprzez intensywną eksploatację wymagają regularnej dezynfekcji i odkażania. Ozonator stosowany był więc jedynie w przedszkolach, urzędach, restauracjach, szpitalach, rzadziej w nieruchomościach prywatnych. Wszystko zmieniła pandemia koronawirusa, która wywołała konieczność zachowania jeszcze większej higieny ze względu na przestrzeń. Co daje ozonowanie pomieszczeń? Czy na pewno jest skuteczne? Czy warto inwestować w domowy ozonator? Odpowiedzi przedstawiamy w poniższym tekście.
Jak działa ozonator?
Ozonator wykorzystuje ozon w czystej postaci. Ten z kolei uznawany jest za w pełni bezpieczny i bardziej skuteczny aniżeli tak powszechny chlor. O ile chlor nie był stosowany w prywatnych mieszkaniach właśnie ze względu na zagrożenie dla zdrowia mieszkańców, tak ozonowanie może być realizowane bez żadnych obaw i to nawet codziennie.
Czy mieszkanie Polaków, które jest regularnie ozonowane, jest pozbawione koronawirusa? Takiej pewności nie ma, ponieważ żadne badania naukowe tego nie potwierdzają. Wiadomo jednak na pewno, że tego typu dezynfekcja mieszkania zmniejsza ryzyko zachorowania na COVID-19. Okazuje się, że domowy ozonator niweluje wszelkie bakterie, roztocza, drobnoustroje. Sprawia, że sprzątanie mieszkania zwalcza wszelkie niekorzystne zanieczyszczenia, a nawet pleśń czy grzyby, które mogą prowadzić do problemów zdrowotnych domowników. Co więcej, ozonowanie pozostawia idealnie czyste mieszkanie, optymalne sterylne, pozbawione wszelkich przykrych zapachów. To zabieg, który tak powszechnie stosuje się przecież nie tylko w celu oczyszczania pomieszczeń mieszkalnych, ale też pustostanów, piwnic czy miejsc, w których doszło do rozkładu zwłok. Wszystko dlatego, że niszczy bakterie i wirusy, ale też usuwa odór, pozostawiając przestrzeń całkowicie neutralną.

Jak stosować ozonator?
Działanie ozonatora jest proste i obsługa tego sprzętu nie jest trudna, wystarczy instrukcja obsługi, by każdy sobie z tym poradził. Należy też dodać, że ozonowanie nie musi być przeprowadzane na całej powierzchni mieszkania, ale jedynie w wybranych pomieszczeniach. Ozonowany może być na przykład jedynie łazienka lub pokój dziecka albo nawet jedynie poszczególne elementy. Dzięki ozonatorowi do domowego użytku można zachować sterylność szaf, ścian, ozonowaniu może być poddana pościel dziecka albo dywan i podłoga w mieszkaniu czy zabawki. Nie ma tutaj znaczenia materiał, z jakiego wykonano poszczególne elementy wykończenia nieruchomości. Z takim samym powodzeniem ozonowanie może być przeprowadzone, jeśli chodzi o mieszkanie w stylu klasycznym, jak i to w pełni nowoczesne.

Czy ozonowanie jest bezpieczne?
Oczywiście, że tak. Już wyżej wspominaliśmy, że ozon w czystej postaci absolutnie nie zagraża zdrowiu czy życiu człowieka, ale jest też całkowicie bezpieczny dla zwierząt oraz roślinności. To właśnie dlatego w ten sposób dezynfekuje się wszelkie przestrzenie publiczne i prywatne. Co ciekawe, w dobie koronawirusa z powodzeniem udaje się powtarzać te zabiegi nawet każdego dnia, dezynfekując publiczne parki, chodniki, przejścia podziemne, poręcze, przystanki, sklepy. Jeszcze do niedawna takie usługi wykonywały tylko specjalistyczne firmy sprzątające. Dzisiaj oferowane są domowe ozonatory, które można wykorzystywać samodzielnie. Należy także wspomnieć o ozonatorach do użytku w kuchni. Te sprzęty pozwalają oczyścić przestrzeń, która ma kontakt z pożywieniem. Dostępne są też ozonatory, które pozbawiają poszczególne owoce, warzywa czy mięso sztucznych substancji. Dzięki temu żywność, którą spożywamy, może być wolna od chemii. Czy warto nabywać ozonatory? Jak najbardziej tak, zawsze trzeba jednak zwracać uwagę na jakość takich sprzętów i inwestować w te najlepsze od renomowanych producentów. Dzięki temu będziemy mieć pewność ich najlepszej skuteczności i długotrwałego działania.