Prawie 30 lat – tyle lat ma statystyczna Polka, która wydaje na świat swoje pierwsze dziecko. Okazuje się, że mieszkanki naszego kraju coraz częściej decydują się na późne macierzyństwo. Nie jest to jednak trend zauważalny jedynie u nas, ale i na całym świecie. Granica wiekowa przesuwa się każdego roku coraz bardziej. Kto by pomyślał, że nasze babcie decydowały się na pierwszy poród, kiedy miały średnio 18-20 lat? Dlaczego kobiety rodzą coraz później? Na takie decyzje wpływ ma wiele różnych czynników.
Najpierw kariera potem dziecko
Decyzja o macierzyństwie nie jest już podejmowana spontanicznie, a współczesne kobiety to z całą pewnością nie „kury domowe”, dla których priorytetem jest ciepło domowego ogniska. Stałyśmy się niezależne, do tego odpowiedzialne i ambitne. Nasze kariery zawodowe i wspinanie się po kolejnych szczeblach zawodowego rozwoju jest dla nas tak samo ważne, jak dla mężczyzn. O ile jeszcze kilkanaście lat temu to właśnie mąż był „głową rodziny”, a kobieta zajmowała się domem, dzisiaj panie biorą na siebie znacznie więcej obowiązków. Nie chcą być też zależne od mężczyzn, raczej kierują się swobodą i to także w zakresie zarządzania własnym budżetem. Rodzenie dziecka jest więc decyzją racjonalną i podejmowaną dopiero wtedy, gdy następuje nie tylko dojrzałość psychiczna, ale i ugruntowana pozycja w zakresie dochodów. Narodziny dziecka nie są podstawą związku, dzisiaj patrzy się raczej na wzrastające potrzeby gospodarstwa domowego, komfort codziennego funkcjonowania, zaś późna ciąża jest świadectwem najlepszego przygotowania do roli rodzica.
Własne mieszkanie potem dziecko
Mówiąc o dobrym przygotowaniu do posiadania dziecka, mamy na myśli oczywiście nie tylko wystarczające środki, by skompletować konieczne rzeczy dla dziecka. Wyprawka dla noworodka czy wyprawka do szpitala dla przyszłej mamy jest oczywiście ważna, ale nie świadczy jeszcze o pełnej gotowości. Zdajemy sobie sprawę, jak odpowiedzialne jest macierzyństwo, dlatego wedle wzrastających potrzeb chcemy się do tej chwili odpowiednio przygotować. Poród dziecka następuje więc wtedy, gdy wszystkie aspekty wygodnego życia zostają zapewnione. Liczy się więc stabilność finansowa, potem własne mieszkanie. Skąd wziąć pieniądze na mieszkanie, skoro nie chcemy mieszkać wraz z rodzicami, ale prowadzić samodzielne gospodarstwo? Ponad połowa Polaków zaciąga dzisiaj kredyt hipoteczny, który przecież trzeba spłacać. Nie wszystkich stać więc od razu na dziecko, które przecież generuje dodatkowe i to niemałe koszty.
Odpowiedni partner to podstawa
Ciągły pośpiech, coraz większa liczba godzin pracy, gonitwa w zakresie wspinania się po kolejnych szczeblach zawodowej kariery. Wszystko to sprawia, że nie mamy czasu na życie prywatne. Zamiast spotykać się z przyjaciółmi, rozmawiamy z nimi przez telefon, a naszą aktywność zdominowały portale społecznościowe. Co więcej, właśnie w internecie nawiązujemy też nowe znajomości, a taka forma nie pozwala nam na bliskie relacje i ich utrzymywanie. Mówi się, że dzisiaj rezygnuje się ze związku, zamiast go naprawiać. Wszystko to sprawia, że kobiety mają ogromny problem ze znalezieniem odpowiedniego partnera, z którym mogłyby wić domowe gniazdko. Wiek, jaki przesuwa się wciąż w górę, patrząc na rodzenie dzieci, jest przecież zależny od czasu, w którym znajdziemy miłość swojego życia. Względy finansowe stają się tak znacznym priorytetem, że bardzo często zapominamy o naszych własnych, tych sercowych potrzebach. Nie ma też wątpliwości, że bycie singlem stało się po prostu modne, zgodne z trendem swobodnego życia i samodzielnym decydowaniu o sobie.
Problemy zdrowotne kobiet i mężczyzn
Czy wiesz, że u kobiet coraz częściej diagnozowane są zaburzenia hormonalne, które nie pozwalają zachodzić w ciążę? To nie wszystko, bo nader często diagnozuje się między innymi choroby nowotworowe narządów rozrodczych. Patrząc na stan zdrowia panów, nie jest wcale lepiej. U nich bezpłodność rozpoznawana jest także znacznie częściej, niż jeszcze kilka lat temu. Wpływ na to ma zła dieta, niezdrowy styl życia, stres i stosowanie używek. Wszystko to sprawia, że rodzenie dziecka odkładane jest na dalszy plan.