styl boho w mieszkaniu
fot. Pixabay.com

Czy wiesz, że to właśnie dodatki w stylu boho będą hitem nadchodzącej wiosny? Mówimy tutaj o stylizacjach w zakresie codziennego ubierania się, ale również wystroju wnętrz. jakie dekory wybierać, by nasze „cztery kąty” zyskały ten przytulny, odprężający i sielski bohemian style? Podpowiedzi przedstawiamy poniżej.

Styl boho – krótka charakterystyka

Styl boho powstał na początku XIX wieku i od początku był zupełnym przeciwieństwem gustownej elegancji. Dodatki bohemian style charakteryzowały styl życia, lekko pogański, zawsze swobodny, luźny, w którym priorytetem była raczej wygoda i relaks, aniżeli sterylny minimalizm. Boho to zbliżenie do natury i właśnie tak urządzane są dzisiaj mieszkania Polaków. Styl boho pasuje w mieszkaniach w bloku, ale jeszcze piękniej komponuje się we wnętrzach urządzanych w przestronnych czworakach albo wolnostojących domach z zielonym ogrodem.

To mieszkania w stylu klasycznym, ale z nutą natury, to ukłon w stronę ekologii, której w obecnych czasach tak bardzo nam dzisiaj brakuje. Dodatki w stylu boho przełamują uniwersalne rozwiązania, to wnętrza nadal funkcjonalne, ale jakże przytulne, wręcz nieco romantyczne, zawsze praktyczne, stworzone do relaksu, ale i codziennego funkcjonowania całej rodziny. Pamiętajmy także, że styl boho pięknie wygląda w reprezentacyjnych salonach, ale z powodzeniem właśnie tak można urządzić pokój dziecka.

Bohemian style to światło, jasne przestrzenie, stonowane barwy, ale też kolory ziemi. To minimalizm w dekorach, ale to właśnie one, jeśli tylko są rozsądnie dobrane, zdobią cały wystrój. Sprawdź, jakie dodatki w stylu boho sprawdzają się najlepiej.

mieszkanie w stylu boho
fot. Pixabay.com

Dekory boho – jakie wybierać?

Bez względu na to, czy posiadasz mieszkanie pod miastem, a może cieszysz się mieszkaniem w bloku, możesz bez problemu zmienić mieszkanie klasyczne w oazę natury w stylu boho. Wystarczy, że postawisz na uniwersalną biel, ale przełamiesz ją beżami, brązami, nawet szarością. Wybierz dodatki z juty, rattanu, wikliny, lnu, dobrej jakości bawełny organicznej. Dobieraj koronki, ozdoby z naturalnego drewna, sztuczne trawy i naturalną roślinność. To właśnie takie elementy tworzą nietuzinkowy styl boho. Klasyczne dekory w stylu bohemian to miękkie poduchy z chwostami, grafiki przestawiające naturę, wazony z bawełną, ceramiczne i gliniane donice, ażurowe serwety i narzuty. Hitem są makramy oraz tzw. łapacze snów.

Dodatki dekoracyjne w stylu boho – jak łączyć?

Pamiętajmy, że styl boho łatwo można zniweczyć, a nawet wywołać efekt kiczu. Boho to nie styl prowansalski, ani ten retro i iście romantyczny, chociaż niektóre elementy dekoracyjne są dokładnie takie same. Boho lubi praktyczne zastosowania i umiar, bliżej mu do klasyki, ale nieco ocieplonej przytulnymi dodatkami. Boho można zestawiać ze stylem loftowym, nadawać mu nawet nieco eklektycznego charakteru. Nigdy nie należy jednak przesadzać, bo chociaż swoboda i misz masz jest typowa dla życia hippie, a dodatki nawiązują do licznych podróży, a więc i mieszaniny kultur, zawsze priorytetem jest tutaj umiar.

ogrod boho przy domu
fot. Pixabay.com
Dla kogo styl boho?

Jeśli lubisz minimalizm i sterylność we własnych „czterech kątach”, ten styl nie jest absolutnie dla Ciebie. Pamiętaj, że przecież aranżacja Twojego mieszkania ma odzwierciedlać prowadzony styl życia. To Ty masz się czuć dobrze we własnym „M”.

Boho jest dla idealny dla osób, które uwielbiają łono natury, chcą żyć w zgodzie z ekologią, lubią przytulne, klimatyczne wnętrza, ale stawiają też na pełną funkcjonalność. Boho jest swobodne, nierzadko w mieszkaniach panuje wręcz specjalnie utworzony nieład, a niechlujnie rzucony na łóżko koc jest zamierzonym efektem dekoracyjnym. Boho jest dla ludzi wolnych, swobodnych, uwielbiających podróże, indywidualistów, którzy podążają własną ścieżką, nierzadko nawet dla lekkoduchów. Z drugiej strony to rzeczywiście piękne aranżacje z nutką romantyzmu, a mieszkania boho nie są traktowane jedynie jako sypialnie, ale raczej jako miejsce do życia. To styl idealny dla artystów, dla których życie kulturalne jest niezwykle istotne. Z drugiej strony boho sprawdza się świetnie dla osób, które chcą żyć sielsko, bez żadnych ograniczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here