posciel dziecieca
fot. Pixabay.com

Czy wiesz, że sen dziecka wpływa na jego rozwój? Okazuje się, że to właśnie dobry, spokojny i mocny sen najbardziej regeneruje malucha. To także podczas snu przebiega rozwój w licznych aspektach, biorąc pod uwagę chociażby układ nerwowy. Jednym z czynników, który ma istotne znaczenie w sypialni najmłodszych, jest pościel dla dziecka. Jak ją wybierać, by spanie było wygodne, ale też zdrowe i bezpieczne? Sprawdźcie nasze podpowiedzi.

Pościel dla dziecka – co brać pod uwagę?

Liczą się przede wszystkim aspekty praktyczne. Pościel dziecięca musi być dopasowana do jego wieku, ale też wielkości łóżka i materaca, na którym śpi dziecko. Patrzeć należy też na materiał, z jakiego wykonana jest pościel oraz wkład do pościeli. Dopiero na końcu uwagę można zwracać na estetykę pościeli. Dzisiaj producenci tego rodzaju wyrobów oferują naprawdę szeroki wybór, biorąc pod uwagę kolorystykę czy wzornictwo. Dzięki temu pościel dla dziecka może stanowić doskonały dodatek dekoracyjny wnętrza, uwzględniając mieszkania Polaków.

posciel dla dziecka
fot. Pixabay.com

Pościel dziecięca a wiek dziecka

Standardowa pościel do łóżeczka dla niemowląt, to ta o wymiarach 120×60 cm. Pościel dla dziecka nie może być zbyt mała, ale też za duża, bo taka stanowi wręcz zagrożenie dla najmłodszych. W przypadku noworodków i niemowląt dobrze jest stosować zamiast standardowej pościeli specjalne śpiworki do spania. Te zabezpieczają dziecko i nie generują zagrożenia zasłonięcia ich buzi. Warto wybierać materiały najlepszej jakości, sprawdzi się pościel antyalergiczna na przykład z bawełny organicznej czy bambusowej. Średnio sprawdza się zaś pościel satynowa i ta z syntetycznych materiałów. Tylko pościel bawełniana zapobiegnie wyziębianiu ciała dziecka czy jego przegrzewaniu i nadmiernej potliwości.

Dla dzieci w wieku przedszkolnym najlepsza jest pościel 100x 135 cm, a dla uczniów sprawdza się już pościel standardowych, dużych rozmiarów, na przykład 140×200 cm czy 160×200 cm. Wiele zależy oczywiście od rozmiarów łóżka. Za duża pościel może z niego spadać.

Pościel dla dziecka a wystrój strefy wypoczynku

Kiedy dobraliśmy już rozmiar pościeli dziecięcej oraz materiał, z jakiego ta jest wykonana, należy dobrać ją jeszcze, uwzględniając pokój dziecka pod względem wybranego stylu. Fakt, że najczęściej występuje u nas mieszkanie w stylu klasycznym, ale nie ma wątpliwości, że pościel z pięknym wzorem dla dziecka może być doskonałą dekoracją. Z całą pewnością atrakcyjna kołdra i poduszka zachęci malucha do samodzielnego spania.

Wybierając wzór pościeli dla dziecka, można brać pod uwagę płeć malucha. Oprócz tych standardowych kompletów oferowana jest też specjalna pościel dla dziewczynki czy pościel dla chłopca. Co ciekawe, już kilkulatek z powodzeniem określi swoje potrzeby i zainteresowania, dzięki czemu pościel w jego łóżeczku może nawiązywać do ulubionej bajki czy indywidualnych zainteresowań. W zakresie printów na pościeli funkcjonują także sezonowe trendy. Dzisiaj niezwykle modne są pościele ze wzorami 3D, w geometryczne figury, zwierzęta oraz kultowe postaci z bajek, które są aktualnie popularne wśród najmłodszych.

lozeczko dla dziecka i posciel
fot. Pixabay.com
Pościel dla dziecka – jak dbać?

Dziecko powinno spać przez co najmniej 10 godzin w ciągu każdej doby. Weźmy więc pod uwagę, że w łóżku i pod kołdrą spędza naprawdę sporo czasu. Z tego też względu pościel dziecięca musi być całkowicie bezpieczna, nie może przyczyniać się do problemów zdrowotnych. To dlatego wspominaliśmy o najlepszej jakości bawełnie czy wkładzie antyalergicznym. Aby unikać występowania zmian skórnych, uczuleń i alergii należy też prać pościel dla dziecka w bezpiecznych, ekologicznych, dedykowanych najmłodszym proszkach i płynach do prania, za to unikać tych do płukania. Po wyschnięciu kompletu należy go wyprasować, by pozbyć się nagromadzonych bakterii i drobnoustrojów. Zaleca się również, by raz na jakiś czas wykorzystać ozonator. Czystym ozonem można dezynfekować nie tylko samą pościel, ale też łóżko i inne elementy wyposażenia dziecięcego pokoju. Pamiętajmy, by przed spaniem dobrze przewietrzyć pokój dla dziecka i sprawdzić panującą w nim temperaturę. Najlepiej śpi się w pomieszczeniach, w których panuje nie mniej niż 18 stopni Celsjusza.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here