dziecko
fot. Pixabay.com

Nie ma wątpliwości, że przyjście na świat nowego członka rodziny to jedno z najważniejszych momentów. Jeszcze w błogosławionym stanie należy zadbać o to, by wyprawka dla noworodka została odpowiednio skompletowana. Trzeba być przygotowanym na powitanie latorośli, przecież termin rozwiązania nigdy nie jest nam dokładnie znany.

Wyprawka dla dziecka – kiedy kompletować?

Sami medycy potwierdzają, że dziecko w łonie matki jest gotowe do przyjścia na świat już na miesiąc przed wyznaczonym terminem. Właśnie dlatego wyprawka dla noworodka powinna czekać gotowa co najmniej kilka tygodni wcześniej.

Warto też dodać, że wcześniejsze przygotowanie wyprawki dziecięcej jest też łatwiejsze dla samej ciężarnej. Pod koniec trzeciego trymestru ciąży przyszła mama może nie czuć się już tak dobrze, a duży brzuch może naprawdę stanowić przeszkodę w komfortowym dokonywaniu zakupów. Co prawda, wszystkie rzeczy dla noworodka bez problemu znajdziemy w sieci i zresztą zakupy przez internet cieszą się w tym zakresie coraz większą popularnością. Kobieta w ciąży nie musi wychodzić z domu, by nabyć niezbędne akcesoria, a wszelkie rzeczy zostaną jej dostarczone pod wskazany adres. Bez względu na to, w jaki sposób kupowane są ubranka dla dziecka i inne gadżety, jakie wchodzą w skład wyprawki dla noworodka, należy mieć je przygotowane wcześniej. Torba do szpitala ma być skompletowana co najmniej na miesiąc przed określonym przez lekarzy terminem rozwiązania.

noworodek
fot. Pixabay.com

Wyprawka dla dziecka – co zawiera?

Wyprawka dla noworodka może zawierać szeroką listę niezbędników. My jednak skupimy się na tych, które przyszła mama zabierze ze sobą do szpitala. Nasza lista przyda się przede wszystkim tym kobietom, dla których rodzenie dziecka jest nowością. Jeśli zaś mieszkanie w bloku, w którym mieszka rodzina spodziewająca się kolejnego członka rodziny, gości już na stałe jedynaka, kolejne dziecko będzie rodzeństwem, a więc poszczególne elementy wyprawki rodzice mogą już nawet posiadać.

Pamiętajmy także, że każda wyprawka do szpitala dla dziecka może być inna. Najlepiej zebrać wytyczne z konkretnego szpitala. Niektóre oferują mamom i noworodkom podstawowe akcesoria i środki higieny, inne wymagają, by torba z wyprawką zawierała wszystko. W przeważającej większości do szpitala należy zabrać:

  • 3 komplety ubranek. Najlepiej sprawdzają się body z długim rękawem, śpiochy i pajacyki, zaś odradzane są niewygodne kaftaniki,
  • czapeczka, skarpetki i niedrapki,
  • pieluchy w najmniejszym rozmiarze,
  • pieluszka tetrowa, pieluszka flanelowa,
  • becik, kocyk, nosidełko,
  • smoczek, butelka w razie niemożności naturalnego karmienia,
  • mokre chusteczki, delikatny płyn do kąpieli i krem przeciwko odparzeniom.

Tyle na początek wystarczy, by w pełnym komforcie młoda mama mogła spędzić czas po porodzie wraz z dzieckiem w szpitalu. Należy również pamiętać, że istotna jest wyprawka dla mamy. Rzeczy dla dziecka nie są jedynymi niezbędnikami.

noworodek
fot. Pixabay.com

Co powinna zawierać wyprawka dla mamy?

Zaleca się, by ciężarna nie przyjeżdżała do szpitala z obszernym bagażem, ale zabierała ze sobą raczej jedynie najpotrzebniejsze rzeczy. Pamiętajmy, że szpital to nie hotel i nie ma w nim zbyt dużo miejsca na sali poporodowej. Mama powinna zabrać do szpitala:

  • koszulę nocną do porodu oraz po porodzie. Najlepiej sprawdza się ta dostosowana do karmienia piersią,
  • kapcie,
  • szlafrok,
  • naturalne środki myjące, np. szare mydło i podstawowe środki higieny,
  • podkłady poporodowe, majtki poporodowe,
  • wkładki laktacyjne, biustonosz do karmienia,
  • wygodny dres na wyjście ze szpitala.

To w zupełności wystarczy, by spędzić w szpitalu jedynie kilka nocy wraz z nowonarodzonym dzieckiem. Pamiętajmy, że wszystkie rzeczy, zarówno dla mamy, jak i dziecka powinny być wyprane w antyalergicznym płynie oraz wyprasowane w wysokiej temperaturze, by nie narażać delikatnej skóry maluszka na podrażnienia.

Rzeczy niezbędne dla dziecka oraz mamy powinny zmieścić się w jedną torbę. Pozostałe akcesoria w ramach już indywidualnych potrzeb mogą oczekiwać w pokoju dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here