pokoj dzieciecy
fot. Pixabay.com

Pokój dziecka to nie tylko miejsce jego wypoczynku czy nauki, ale przede wszystkim zabawy. Każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę, że kilkulatek nie jest jeszcze w stanie utrzymać w nim idealnego porządku, chociaż sprawnie może już brać czynny udział w sprzątaniu. Podpowiadamy, jak ułatwić sobie zadanie, którego celem jest zawsze czysty pokój dziecięcy i to nie tylko, patrząc na jego strefę snu, przytulne łóżeczko z czystą pościelą.

Podziel pokój na strefy

Ważna jest organizacja, dzięki której pokój dziecka zostanie podzielony na konkretne strefy. W tym niewielkim pomieszczeniu powinna znaleźć się oddzielna strefa wypoczynku, nauki oraz zabawy. Dzięki temu porządek zostanie zachowany wszędzie tam, gdzie maluch się nie bawi. Zadaniem rodzica jest jednak wyznaczanie granic. Pełna swoboda dziecka skutkować będzie jedynie tym, że miejsce do zabawy znajdzie się nawet na łóżku czy przy biurku. Chodzi o to, by zorganizować mu przestronne miejsce, w którym w pełnym komforcie dziecko będzie mogło się bawić, wykorzystując w tym celu nie tylko małe samochodziki, ale i pokaźne budowle z klocków.

Akcesoria do utrzymania porządku

Pokój dziecka powinien być wyposażony nie tylko w mebelki, ale i praktyczne organizery. Świetnie sprawdzają się pudełka, kosze i skrzynie na zabawki. Doskonałym rozwiązaniem są zamykane skrzynie, które mogą służyć również za siedzisko. Jeśli wybieramy meble, niech zawierają jak najwięcej szuflad i będą odpowiedniej głębokości. Dzięki temu zmieszczą się w nich nie tylko ubrania, ale i zabawki oraz wszelkie akcesoria do zabawy.

Idealnie sprawdzą się też półki na ścianach i wieszaki, dzięki którym podłoga w pokoju dziecka będzie wolna od rozmaitych sprzętów.

czysty pokoj dziecka
fot. Pixabay.com

Minimalizm to podstawa

Przynajmniej raz na kwartał dokonujcie gruntownych porządków. Pokój dla przedszkolaka może zawierać z całą pewnością cenne skarby, ale i przedmioty, z których maluch już dawno nie korzysta. Zabawki warto oddawać innym dzieciom, organizowane są też zbiórki dla potrzebujących. Jeśli dysponujesz piwnicą, komórką lokatorską, strychem albo garażem, może dobrym pomysłem okaże się wyniesienie części akcesoriów do zabawy. Po jakimś czasie maluch chętnie wróci do zabawy nimi, a Ty nie będziesz musiała kupować kolejnych.

Pokój dla dziecka powinien być jasny i przestronny, pamiętaj, że niektóre zabawki są zbędne, stają się jedynie zbiorowiskiem kurzu, roztoczy i bakterii. Ograniczaj zakup pluszaków.

Nauka to podstawa

Kilkulatek powinien brać czynny udział, biorąc pod uwagę sprzątanie mieszkania. Nie mówimy tu o myciu podłóg czy odkurzaniu, ale sprawnie zbierze zabawki w jedno miejsce, posegreguje je na poszczególne kategorie, odłoży na miejsce. Wiesz, co jest najważniejsze? Bez względu na to, czy mieszkania Polaków to wnętrza w stylu klasycznym, skandynawskim, tym retro albo nowoczesnym, zawsze priorytetem jest konsekwencja. Rozpiszcie plan codziennych obowiązków, jakie przypisane zostaną każdemu domownikowi. Dzięki temu prace porządkowe staną się nawykiem, a nie tylko przykrym obowiązkiem.

czysty pokoj dziecka
fot. Pixabay.com
Sprzątanie pokoju dziecka

Trzeba wspomnieć również o pracach porządkowych, w których dzieci wręcz nie mogą brać udziału. To zadanie osób dorosłych, by zachować w nich optymalną higienę, a nawet sterylność. Pokój dziecka powinien być wolny od kurzu, roztoczy, bakterii, pleśni i grzybów. Regularnie odkurzaj, zmieniaj firany i pościel dziecka. Stosuj oczyszczacz powietrza, a raz na kilka miesięcy wykonaj ozonowanie mieszkania. Bez problemu znajdziesz domowy ozonator, który obsłużysz z powodzeniem samodzielnie.

Tylko systematyczne sprzątanie mieszkania pozwoli zachować w nim ład i porządek. Musisz wiedzieć, że to właśnie Ty jesteś dla dziecka przykładem, Ty wyznaczasz reguły panujące w mieszkaniu, biorąc pod uwagę czynności porządkowe. Jeśli od najmłodszych lat dziecko będzie uczestniczyć w tych pracach, utrzymanie czystości nie będzie żadnym problemem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here