pracownik z ukrainy
fot. Pixabay.com

Już ponad 2 miliony obywateli Ukrainy znalazło stałą pracę zarobkową na terenie Polski. Okazuje się, że niejeden pracownik ze Wschodu po prostu łata dziurę po naszych rodakach, którzy zaraz po wejściu Polski do Unii Europejskiej wyjechało na Zachód. Czy warto zatrudniać Ukraińca? Co na ich temat mówią pracodawcy i jak reaguje na taką siłę roboczą krajowa gospodarka? Szczegóły prezentujemy poniżej.

Pracodawcy o Ukraińcach

Czy wiesz, że większość pracodawców, którzy zatrudniają obywateli Ukrainy, potwierdza, że jest gotowa dać podwyżkę, aby tylko pracownik ze Wschodu chciał nadal wykonywać swoje zawodowe obowiązki? Większość potwierdza, że to właśnie pracownik z Ukrainy pozwolił na rozwój prowadzonej firmy, która do tej pory borykała się z brakiem chętnych do pracy.

Ukrainiec w Polsce podejmuje się każdej pracy, nierzadko takiej, której nie chce przyjąć Polak. Co więcej, zatrudnienie Ukraińca jeszcze do niedawno wiązało się przecież z niższymi kosztami utrzymania stanowiska. Przecież pracownicy ze Wschodu otrzymywali nawet kilka razy niższe wynagrodzenie, aniżeli nasi rodacy na tych samych stanowiskach.

Według polskich przedsiębiorców, zatrudnienie cudzoziemca, w tym przypadku Ukraińca, to jedna z najlepszych rzeczy, która pozwoliła utrzymać się na rynku, a nawet rozwijać się i prześcigać konkurencję. Od wielu lat Polski biznes borykał się z brakiem personelu. Co ważne, zatrudnienie Ukraińca jest dzisiaj proste, bo polski rząd ułatwił procedury, jakie dotyczą uzyskania pozwolenia na pobyt w naszym kraju. To samo dotyczy, jeśli pod uwagę weźmiemy pozwolenie na pracę.

pracownik fizyczny z ukrainy
fot. Pixabay.com

Ukrainiec to dobry pracownik

O ile przeciętnego polskiego pracownika wypalenie zawodowe dopada nawet już po 3 latach pracy na tym samym stanowisku, tak pracownik z Ukrainy jest znacznie dłużej wydajny i efektywny. Ma znacznie lepszą motywację, jest zdyscyplinowany, nie jest roszczeniowy, obowiązki zawodowe wykonuje sumiennie. To dlatego, że Ukrainiec w Polsce może liczyć na znacznie większe zarobki, aniżeli w swojej ojczyźnie. Co więcej, wiele osób przyjechało do nas ze względów bezpieczeństwa i to w Polsce chcą układać sobie życie wraz z rodziną.

Gdzie pracuje pracownik z Ukrainy?

Trzeba zaznaczyć, że zarobki Ukraińców nieco zrównały się z tymi, jakie oferowane są Polakom. Nie zmieniła się za to tendencja w zakresie najlepszych zawodów, jakie najczęściej wykonują obywatele z Ukrainy. Nadal z reguły pracują fizycznie w branży budowlanej, handlowej, gastronomicznej. Trzeba jednak przyznać, że zaraz obok zatrudnienia, do którego nie jest wymagane żadne wykształcenie ani nawet umiejętności, a wystarczy jedynie krótkie szkolenie, do Polski zjeżdża coraz więcej naszych sąsiadów ze wschodu, którzy posiadają wysokie wykształcenie. Ogrom obywateli Ukrainy podejmuje też u nas studia wyższe albo bierze udział w różnorodnych kursach zawodowych.

praca w biurze dla ukrainca
fot. Pixabay.com
Czy opłaca się zatrudniać Ukraińca?

Jak najbardziej tak. Wskazaliśmy już przecież najważniejsze zalety, jakie wynikają z zatrudniania obywateli Ukrainy. Dzięki nim rynek pracy w Polsce nie boryka się już w tak ogromnym stopniu na brak personelu w licznych sektorach zatrudnienia. Warto też uwzględnić kryzys, jaki został wywołany pandemią koronawirusa. Okazuje się, że większość pracowników ze Wschodu nie wyjechała jednak do swojej ojczyzny, ale pozostała w naszym kraju, wciąż zasilając siłę roboczą. Czy wiesz, że patrząc na zagadnienie „rynek pracy a koronawirus” należy podkreślić, że wielu pracowników z Ukrainy walczy na pierwszej linii frontu jako personel medyczny.

Opłacalność zatrudniania Ukraińców wynika również z tego, że Polacy na emigracji raczej do ojczyzny nie wrócą. Wręcz przeciwnie, nadal zauważa się znaczący wzrost wyjazdów w celach zarobkowych na Zachód tych najbardziej wykształconych naszych rodaków. Nie ma więc wątpliwości, że to między innymi Ukraińcy będą nadal ratować polską gospodarkę.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here