pracownik z ukrainy
fot. Pixabay.com

Czy wiesz, że w Polsce na stałe pracuje już ponad 2 miliony Ukraińców? Sytuacja zbrojna na Ukrainie sprawiła, że polski rząd wprowadził szereg ułatwień, dzięki którym obywatele tego wschodniego kraju mogą od kilku już lat bez problemu uzyskiwać pozwolenie na legalny pobyt oraz legalną pracę w naszym kraju. Trzeba przyznać, że niejeden pracownik ze Wschodu na tym skorzystał.

Praca w Polsce – dlaczego warto?

Statystyczny pracownik z Ukrainy potwierdza, że najbardziej do przyjazdu do Polski zachęcają oczywiście zarobki. Okazuje się, że pracownik ze Wschodu uzyskuje u nas nawet kilka razy wyższe wynagrodzenie, aniżeli w swojej ojczyźnie. Warto też zaznaczyć, że po pierwsze dochody na Ukrainie są znacznie niższe, ale bezrobocie jest w tym kraju ogromne także ze względu na brak ofert zatrudnienia.

Możliwość przyjazdu do Polski i legalna praca w naszym kraju pozwoliła licznym Ukraińcom nie tylko zyskać godziwe wynagrodzenie za pracę czy dobre warunki zatrudnienia. Dla wielu Polska jest po prostu bezpiecznym krajem, czego nie można powiedzieć przecież o wielu regionach Ukrainy, w których nadal toczą się walki z Rosją.

Ukrainiec na wózku widlowym
fot. Pixabay.com

Ukrainiec w Polsce – zatrudnienie

Sytuacja Ukraińców w Polsce jest niezwykle zbliżona do tej, jaką mieli Polacy zaraz po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej. Wtedy to my wyjeżdżaliśmy na Zachód w celach zarobkowych, a dzisiaj na pytanie „Czy Polacy wrócą z emigracji?”, większość odpowiada, że nie. Dokładnie to samo potwierdzają obywatele Ukrainy. To w Polsce znaleźli dobrą pracę, są w stanie utrzymywać swoje rodziny, a nawet finansowo wspierać bliskich, którzy pozostali za wschodnią granicą. Ogromna liczba obywateli Ukrainy przyznaje, że to w Polsce chce układać sobie życie. Coraz więcej Ukraińców zaciąga  u nas kredyty na mieszkanie.

Rynek pracy w Polsce jest nadal otwarty. Wciąż brakuje rąk do pracy, a zatrudnienie cudzoziemca pozwala łatać dziury po Polakach, którzy wyjechali do Niemiec czy Anglii. Należy przy tym wspomnieć, że pracownicy z Ukrainy nadal najczęściej zatrudniani są do prac fizycznych, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy, umiejętności czy doświadczenia. Zarobki Ukraińców jeszcze do niedawna były sporo niższe, aniżeli Polaków zatrudnianych na takim samym stanowisku. Dzisiaj jednak dochody obywateli Ukrainy stają się zbliżone.

Ukrainiec spawacz
fot. Pixabay.com

Pracodawcy o Ukraińcach

Ukrainiec jako pracownik jest rzetelny, sumienny, obowiązkowy, nieroszczeniowy. Ukraińcy doceniają możliwość wykonywania pracy zarobkowej w Polsce, dlatego odpowiednio wywiązują się ze swoich obowiązków. Większość polskich pracodawców pomaga im uzyskać pozwolenie na pracę i potwierdza, że jest w stanie udzielić im podwyżki, by tylko nie chcieli zmienić pracy.

Ukraińcom oferowane są dzisiaj dobre warunki pracy, te najlepsze zawody w Polsce to dla obywateli Ukrainy te, jakie typowe są dla branży budowlanej, handlowej, gastronomicznej. Co ważne, Ukraińcom raczej nie grozi wypalenie zawodowe, ponieważ polscy pracodawcy dbają o właściwe warunki pracy, ale też te socjalne. Czy wiesz, że pracownik ze wschodu może liczyć na transport w miejsce pracy, a nawet nocleg?

Jak obywatele Ukrainy znajdują pracę w Polsce?

Pracodawcy potwierdzają, że zatrudnienie pracownika ze Wschodu najczęściej odbywa się za pośrednictwem agencji pracy. To korzyść zarówno dla pracownika, jak i właściciela biznesu. Agencja gwarantuje dobre warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie, zaś pracodawca ma zapewnienie, iż Ukrainiec posiada pozwolenie na pobyt i pracę w naszym kraju. Warto też dodać, że współpraca z agencją pozwala na stałe zatrudnienie pracowników albo zgodnie z zapotrzebowaniem, zaś sami obywatele Ukrainy mogą liczyć na szybkie znalezienie zatrudnienia. Dla tych, którzy dopiero przyjeżdżają do naszego kraju, polski rynek pracy jest przecież zupełnie nieznany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here