praca zdalna
fot. Pixabay.com

Pandemia koronawirusa zmieniła cały świat, wywołała też ogromny kryzys gospodarczy. Konieczność wprowadzenia obostrzeń, zgodnie z którymi liczne obiekty handlowe i usługowe musiały zostać zamknięte w ramach zachowania społecznej izolacji, sprawiła, że tysiące firm zostało zamkniętych, a ludzie pozostają bez środków do życia. Czy w Polsce sytuacja także jest aż tak drastyczna?

Ogólna sytuacja na polskim rynku pracy

Patrząc na wskaźniki dotyczące bezrobocia, można pomyśleć, że polski rynek pracy niewiele się zmienił, a pandemia koronawirusa wcale nie ma na niego wpływu. Bezrobocie w Polsce jest na stabilnym poziomie, od czerwca utrzymuje się na poziomie 6,1%. Być może w tym zakresie pomogło wsparcie ze strony rządu w ramach oferowanej, tzw. tarczy antykryzysowej.

Nie da się jednak ukryć, że zmieniło się samo zatrudnienie w Polsce, a te najlepsze zawody nie są już prestiżowe. Oczywiście, zarobki w Polsce nie dla wszystkich uległy zmianie, są przecież branże, które na koronawirusie mogły jeszcze bardziej się rozwinąć. Większość jednak tkwi w zawieszeniu. Jeśli uwzględnimy sytuację „praca a koronawirus„, pamiętajmy, że kryzys ogarnia całą gospodarkę, a brak możliwości funkcjonowania różnych sektorów rynku, niekorzystnie wpływa na wszystkie.

praca a koronawirus
fot. Pixabay.com

Rynek pracownika czy pracodawcy

Praca w Polsce nadal jest i okazuje się, że pracowników nadal brakuje. Oczywiście, nie mamy tutaj na uwadze wszystkich branż, natomiast wiele sektorów rynku wciąż boryka się z brakiem dostępnych fachowców. Sytuację ratują nieco pracownicy z Ukrainy, którzy tłumnie zjechali do naszego kraju w celach zarobkowych. Co ciekawe, polski pracownik nadal nie chce podejmować się wszystkich zadań zawodowych, zaś pracownik ze Wschodu chętnie je realizuje.

Od wielu lat w naszym kraju rządził rynek pracownika. Oznacza to, że to pracodawcy musieli zainteresować potencjalnych kandydatów swoją ofertą, by ci zechcieli przyjąć zatrudnienie. Pandemia koronawirusa nie zmieniła wiele, zaś znacznej zmianie uległy warunki pracy.

Jak przebiega rekrutacja w czasie pandemii

Również w czasie pandemii koronawirusa firmy przyjmowały do pracy nowych pracowników. O ile zatrudnienie w Polsce dotyczy pracy fizycznej, rekrutacja musi odbyć się w standardowym procesie, oczywiście przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Rekrutacja na biurowe stanowiska pracy odbywa się dzisiaj zdalnie, za pośrednictwem internetu. Wideokonferencje, a nawet szkolenia online stały się już standardem. Okazuje się także, że rozmowa o pracę może być przeprowadzona w pełni sprawie właśnie w sposób pośredni. Co ciekawe, w tym zakresie jeszcze bardziej doceniono zasoby innowacyjnej technologii. Prognozuje się nawet, że już po zakończeniu pandemii takie środki nadal będą wykorzystywane, bo dostrzega się mnogość ich zalet, nie tylko patrząc na minimalizację kosztów prowadzenia biznesu, ale również optymalizację komfortu.

praca przy komputerze
fot. Pixabay.com
Praca zdalna na TAK

Czy wiesz, że w czasie pandemii koronawirusa zdiagnozowano kilkakrotnie więcej przypadków depresji? Okazuje się, że Polaków dopadło nie tylko wypalenie zawodowe, ale przede wszystkim stres związany z troską o swoją przyszłość.

Warto także wiedzieć, że mnóstwo osób, by utrzymać się na rynku pracy, zmieniło branżę albo źródłem generowania ich dochodów stała się praca zdalna. Trzeba przy tym zaznaczyć, że praca z domu stała się dla wielu jedyną możliwością zarobkowania, przecież liczne punkty handlowe i usługowe pozostały zamknięte.

Oczywiście, nie wszystkie biznesy mogą być prowadzone za pośrednictwem internetu. Dotyczy to przede wszystkim usług, jak fryzjerskie czy kosmetyczne, wyróżnić można chociażby manicure hybrydowy. Nie ma jednak wątpliwości, że nawet międzynarodowe korporacje, jeśli tylko mogą, narzucają właśnie taką specyfikę pracy.

Prognozuje się, że domowe biuro stanie się już standardem, również po zakończeniu pandemii. Rynek pracy zmienił się diametralnie, a praca zdalna pozwala minimalizować koszty utrzymania firmy przy jednoczesnym generowaniu dokładnie takiej samej wydajności.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here