W momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej, co najmniej kilka milionów Polaków wyjechało na stałe poza granice naszego kraju. Wyjazd związany był przede wszystkim z możliwością generowania wyższych zarobków. Okazuje się, że Polacy za granicą otrzymują nawet kilka razy wyższe wynagrodzenia, aniżeli rodacy pracujący w naszym kraju na dokładnie tym samym stanowisku.
Polacy w świecie
Praca za granicą kusiła już wcześniej Polaków, natomiast emigracja przed wejściem naszego kraju do Unii Europejskiej była znacznie mniej zauważalna, wymagała szeregu formalności i pozwoleń, odbywała się głównie sezonowo. Polacy od lat byli pracownikami sezonowymi w Niemczech czy w Holandii.
Po wejściu Polski do Unii Europejskiej granice zostały otwarte, a nawet te najlepsze zawody w Polsce nie dawały możliwości zarobkowania na europejskim poziomie. Polacy tłumnie wyjechali więc do Niemiec, Anglii i Irlandii, najpierw, by dorobić do domowego budżetu, ale najczęściej, by to tak układać sobie nowe, lepsze życie. Wyjeżdżali najpierw przede wszystkim mężczyźni, aby po jakimś czasie sprowadzić do siebie swoją rodzinę.

Zarobki Polaków poza granicami
Chociaż wynagrodzenie w Polsce jest na coraz wyższym poziomie, to nadal jesteśmy daleko w tyle, patrząc na dochody osiągane we wspomnianych Niemczech czy na Wyspach. Co więcej, grono Polaków udało się do Norwegii czy Szwajcarii, do tych krajów raczej nigdy nie dorównamy, patrząc na comiesięczne dochody. Nic dziwnego, że praca poza Polską jest tak przez Polaków doceniana, rynek pracy w PL potrzebuje jeszcze ogromu zmian, by mógł zachęcić do powrotu naszych rodaków ze względów finansowych.
Praca w Niemczech czy praca w Anglii daje też większą satysfakcję. Osiągając wyższe zarobki, ale korzystając też z lepszych warunków zatrudnienia, Polaków nie dopada tak szybko wypalenie zawodowe. W naszym kraju jest ono zauważalne już po 3 latach pracy na takim samym stanowisku.
Trzeba też zaznaczyć, że praca za granicą daje większą szansę na rozwój zawodowy i pięcie się po kolejnych szczeblach kariery. Pomaga również fakt, iż Polacy są niezwykle doceniani jako pracownicy. Jeszcze do niedawna zatrudniani byliśmy głównie do pracy fizycznej, niewymagającej specjalnego wykształcenia ani umiejętności. Dzisiaj zaś coraz częściej zajmujemy wręcz kierownicze stanowiska pracy, prowadzimy też poza granicami własne działalności biznesowe.
Praca w Polsce
Polacy, którzy wyjechali z ojczyzny w celach zarobkowych, w większości potwierdzają, że nie planują powrotu do Polski. Na obczyźnie ułożyli już sobie życie, tam też ich dzieci uczęszczają na przykład do szkół. Nie pomaga też pandemia koronawirusa, która wywołała ogromny kryzys. Jeśli weźmiemy pod uwagę temat „praca a koronawirus„, trzeba zaznaczyć, że w naszym kraju znacznie wzrosło bezrobocie. Polacy coraz częściej podejmują też pracę zdalną, a ta może być wykonywana gdziekolwiek.
Z drugiej strony Polacy, którzy wyjechali z Polski w celach zarobkowych, pozostawili po sobie ogromną „dziurę”. Dzisiaj łata ją niejeden pracownik ze Wschodu. Zatrudnienie Ukraińca jest opłacalne, bo ten nadal zarabia mniej niż pracownik polski. Co więcej, polscy pracodawcy niezwykle doceniają siłę roboczą z Ukrainy, uznając pracowników zza wschodniej granicy za solidnych i sumiennych.

Polacy na emigracji – prognozy
Większość przyznaje, że w ogóle nie myśli o powrocie do ojczyzny, nawet jeśli płaca byłaby w Polsce na porównywalnym poziomie. Okazuje się, że nie tylko zarobki Polaków mają tutaj znaczenie. Wpływ na niechęć do mieszkania w naszym kraju mają nierzadko względy polityczne i ogólne warunki życia. Fakt, iż Polacy tęsknią za rodziną pozostawioną w ojczyźnie czy tradycyjnym polskim obiadem, to jednak zbyt mało, by przekonać ich do powrotu.
Prognozuje się, że ci, którzy mają stałą pracę za granicą, raczej wrócą do Polski, ale jedynie na wakacje. Przecież na obczyźnie nierzadko kupili domy, wzięli kredyty, tam też wychowują swoje dzieci. Przyzwyczaili się zresztą do innego standardu codziennej aktywności i nie chcą zmieniać jakości swojego życia.