Czy wiesz, że wypalenie zawodowe pojawia się najczęściej po trzech latach wykonywania zawodowych obowiązków w tej samej firmie i na tym samym stanowisku? Co robić, by minimalizować tzw. stres zawodowy i móc zawsze cieszyć się zawodową profesją? Pamiętaj, że praca ma być Twoją pasją, dzięki temu nawet nie odczujesz przykrego obowiązku, jaki wiąże się z generowaniem korzyści finansowych. Wszystko o wypaleniu zawodowym znajdziesz poniżej.
Wypalenie zawodowe jako zjawisko negatywne
Statystyki jasno wskazują, że na wypalenie zawodowe cierpi nawet co czwarty polski pracownik. Okazuje się jednak, że syndrom wypalenia zawodowego może pojawiać się znacznie częściej, natomiast nie każda czynna zawodowo osoba potrafi go skutecznie zdiagnozować. Polski rynek pracy nadal boryka się z brakiem świadomości, patrząc na konieczność dbania o komfort zatrudnionych pracowników. Statystyczny pracownik w Polsce samodzielnie również nie dba o własne zdrowie psychiczne. Pogoń za pieniędzmi, tzw. wyścig szczurów, presja stresu i czasu, nieumiejętne dopasowanie stanowiska pracy do indywidualnych predyspozycji pracownika, to tylko niektóre z czynników, jakie mają znaczenie, uwzględniając brak motywacji w pracy.

Wypalenie zawodowe – przyczyny
Wypalenie zawodowe, czyli wyczerpanie pracą omawiane może być, jeśli pod uwagę weźmiemy zarówno syndromy psychiczne, ale też te fizyczne. Jego przyczyny mogą być różne. Wiadomo też na pewno, że coraz częściej pracownik w Polsce cierpi właśnie z tego powodu. Reakcja musi być natychmiastowa, a tylko wypalenie zawodowe we wczesnym stadium może podlegać skutecznemu leczeniu. W innym przypadku może skutkować przewlekłą depresją.
O przyczynach wypalenia zawodowego wspominaliśmy już wyżej. Polacy podejmują zbyt stresującą i odpowiedzialną pracę, a każde niepowodzenie podczas wykonywania zawodowych obowiązków traktują jako życiową porażkę. Nadal boimy się utraty pracy. To przez niestabilną sytuację finansową. Czy wiesz, że tylko połowa z nas posiada oszczędności, a te nie są większe niż dwukrotność pensji? Niepewność własnego losu i obawa utraty pracy jest w naszym kraju wszechobecna.
Stresują też zarobki pracownika, które nadal są niższe, aniżeli pracowników w Europie Zachodniej na tym samym stanowisku. Niekorzystnie wpływa również spora konkurencja na rynku pracy, a taką wykazują nawet te najlepsze zawody, uznawane za zawody przyszłości.
Chcemy zarabiać coraz więcej, mamy coraz większe potrzeby i wymagania. Czujemy niesprawiedliwość, jaka wynika z różnych warunków zatrudnienia, patrząc na standardy europejskie. Jednocześnie stale się wzbogacamy, nabywamy coraz większe mieszkania, zaciągamy kredyty, a potem niejednokrotnie mamy problemy z ich spłatą. Chcemy utrzymać wysoki standard życia. Frustruje nas brak czasu na hobby czy inne aktywności. Nadal nie stać nas również na spędzanie czasu wolnego w dogodny sposób. Nie mamy też pieniędzy na realizację swoich potrzeb. Widać to wyraźnie chociażby po naszych zakupach. Statystyczny Europejczyk wydaje tylko na ubrania, w tym jeansy czy buty nawet kilka razy więcej, niż pracownik w Polsce.
W Polsce nadal często spotykany jest też mobbing w pracy, a krajowy wymiar sprawiedliwości wciąż wykazuje w tym zakresie ogromne niedociągnięcia. Alternatywą mogłaby być praca zdalna, natomiast ta dopiero zdobywa popularność na polskim rynku pracy.

Wypalenie zawodowe – objawy
Objawy wypalenia zawodowego są różne, dlatego niełatwo je rozpoznać. Mogą pojawiać się cyklicznie bądź stale, nie muszą występować od razu wszystkie.
Wypalenie zawodowe – leczenie
To pracownik powinien zadbać o własny komfort psychiczny, natomiast nie da się ukryć, że pracodawca musi reagować na pierwsze syndromy pojawiającego się wypalenia zawodowego. By zapobiegać tej niekorzystnej sytuacji, zatrudniony musi zadbać o:
- zdrowy sen,
- aktywność fizyczną,
- odpoczynek i regenerację sił,
- czas wolny.
W miejscu pracy konieczna jest zaś „zdrowa” atmosfera, nie można zapominać o:
- przerwach podczas wykonywanych obowiązków,
- dobrej organizacji pracy i systematyce,
- optymalnych warunkach pracy, chociażby w kwestiach wyposażenia stanowiska,
- śmiechu.