najlepszy zawod
fot. Pixabay.com

Osoby, które dopiero zaczynają dorosłe życie, muszą podjąć naprawdę trudną decyzję. Ta dotyczy przecież wyboru kierunku studiów wyższych, bo to właśnie dzięki nim zdobędą kwalifikacje zawodowe, by móc podjąć pracę zarobkową i piąć się po kolejnych szczeblach kariery. Prezentujemy najbardziej pożądane zawody, na które dzisiaj powinni stawiać studenci albo pracownicy, którzy chcą się przekwalifikować. To nierzadko zawody przyszłości, które dadzą szansę na rozwój i wysokie zarobki.

Najlepszy zawód, czyli jaki?

Czy pożądane zawody to tylko te, które pozwalają uzyskiwać wysokie wynagrodzenie za pracę? Okazuje się, że polski rynek pracy nadal nieco „kuleje” pod tym względem. Niestety, polski pracownik wciąż zarabia o wiele mniej, niż jego zachodni sąsiad na tym samym stanowisku. Pociesza jednak fakt, iż sytuacja na polskim rynku pracy staje się coraz lepsza, a praca w Polsce może być już realizowana  w optymalnie komfortowych warunkach i z coraz lepszymi zarobkami. Ten najlepszy zawód pozwala zaś nie tylko zarabiać, ale też czerpać satysfakcję i rozwijać się.

Jeśli ktoś szuka odpowiedzi na pytanie „Jaki jest najlepszy zawód w Polsce?, musi uwzględnić własne preferencje i oczekiwania. Każdy z nam ma przecież inne potrzeby i wymagania, ale także inne możliwości realizowania zawodowych obowiązków. Dla jednych praca to hobby, a nie przykry obowiązek, inni oddzielają ją zaś zupełnie od życia prywatnego, traktując jako narzędzie uzyskiwania środków finansowych.

Coraz bardziej popularna jest także praca zdalna i właśnie taka niweluje bardzo często niekorzystne zjawisko, jakim jest wypalenie zawodowe. Należy jednak wziąć pod uwagę, iż nie każdy ekstrawertyk będzie dobrze pracował w domu, samodzielnie, a nie zespołowo. Liczą się przecież nie tylko kwalifikacje zawodowe, kierunkowa wiedza czy też umiejętności techniczne i zdobyte doświadczenie, ale także cechy osobowości i charakteru przeciętnego pracownika. Jak widzisz, rynek pracy w Polsce jest niezwykle różnorodny i bardzo trudno jest wskazać to najlepsze stanowisko pracy. Nie zawsze zresztą te najlepiej płatne zawody są dobre, patrząc na specyfikę zatrudnienia.

dobra praca
fot. Pixabay.com

Dobrze płatne zawody – ranking

Chcąc wybrać najlepszy zawód, który pozwoli Ci osiągać wysokie zarobki, ale nie wywoła też wypalenia zawodowego ani nie zawładnie całym Twoim życiem i pozwoli jednak na czas wolny zgodnie z potrzebami, musisz brać pod uwagę wiele aspektów. Dla wielu liczy się nie tylko wynagrodzenie, ale też prestiż, uznanie społeczne, a także szansę na wykonywanie tej profesji w przyszłości. Co ciekawe, te najlepsze zawody nie zmieniają się od lat, dokładnie te same profesje plasują się na samym szczycie rankingu w takiej samej formie, natomiast trzeba przyznać, że do listy tych najlepszych zawodów dołączają co i rusz kolejne specjalizacje. Dzisiaj, najlepsze zawody w Polsce to:

  • Radca prawny,
  • Księgowy,
  • Brand Manager,
  • Programista,
  • Analityk finansowy,
  • Inżynier do spraw jakości,
  • Key account manager,
  • Specjalista IT.
praca w polsce
fot. Pixabay.com

Zawody w Polsce – szansa dla pracowników

Czy wiesz, że rynek pracy w Polsce nadal boryka się z ogromnym deficytem pracowników? Taka tendencja wykazywana jest, jeśli pod uwagę weźmiemy praktycznie każdą branżę. Wszystko dlatego, że po wejściu Polski do Unii Europejskiej ogromna liczba specjalistów wyjechała poza granice naszego kraju i pozostała na obczyźnie w celach zarobkowych. Nasz rynek pracy zasilają cudzoziemcy, na przykład pracownicy ze Wschodu. Braki w ilości personelu powodują również, że polski pracownik nie ma raczej problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Warto jednocześnie dodać, że zmienia się model zatrudniania, patrząc na świadomość krajowych pracodawców. Ci preferują dzisiaj demokratyczny model zarządzania, oferują też coraz lepsze warunki pracy, w tym coraz wyższe wynagrodzenie. Dzisiaj na rynku pracy rządzi pracownik, a nie pracodawca, dzięki czemu wykonywanie zawodowych obowiązków już dawno przestało być jedynie przykrym obowiązkiem.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here