Co ciekawe, Polacy uznawani są za naród nie tylko gościnny, ale i czysty. Tylko co piąty mieszkaniec naszego kraju przyznaje jednak, że prace porządkowe w mieszkaniu sprawiają mu przyjemność, a co siódma osoba traktuje je nawet jako sposób spędzania wolnego czasu i hobby. Jak sprzątamy? Jakie czynności wykonujemy chętnie, a od jakich raczej stronimy? Jak często podejmujemy się sprzątania własnych „czterech kątów”. Szczegóły prezentujemy poniżej.
Czy wiesz, że …
Na temat sprzątania Polaków realizowane były już liczne badania. Statystyki jasno wskazują, że czujemy odpowiedzialność za czystość w naszych „M”, ale sprzątanie mieszkania nadal traktujemy najczęściej jako przykry obowiązek. Porządki w domu nadal najczęściej realizują kobiety, chociaż trzeba zaznaczyć, że na przestrzeni ostatnich lat wiele się w tej kwestii zmieniło i dzisiaj to całe rodziny biorą czynny udział, jeśli chodzi o porządki w domu. Ciekawostką jest fakt, że coraz częściej za prace porządkowe zabierają się mężczyźni i to również panowie są coraz częściej zatrudniani w profesjonalnych firmach sprzątających.
Co sprzątamy najczęściej?
Prace sprzątające najbardziej regularnie i najczęściej realizujemy w kuchni, później w łazience. W tych pomieszczeniach ład panuje praktycznie zawsze, a czynności sprzątające podejmowane są nawet każdego dnia. Sprzątanie kurzu realizujemy najczęściej co kilka dni bądź raz w tygodniu i mowa tutaj o reprezentacyjnych salonach czy sypialniach. Na szczęście coraz bardziej powszechny jest styl klasyczny w mieszkaniu oraz ten skandynawski, a te promują raczej minimalizm, aniżeli przepych.
Mycie podłogi odbywa się średnio raz w tygodniu, ale najbardziej nie lubimy myć okien. Mycie okien realizujemy jedynie kilka razy w roku, najczęściej w okresie przedświątecznym.
Dzielimy sprzątanie mieszkania na wszystkich domowników. Dzieci coraz częściej sprzątają pokój dziecięcy, młodzież uczestniczy już w sprzątaniu „M” bez względu na dokonywane czynności porządkowe.
Sprzątanie a czas wolny
Jeszcze do niedawna sprzątanie mieszkań odbywało się raczej samodzielnie. Dzisiaj, kiedy polskie społeczeństwo się wzbogaca stać nas na oddelegowanie tychże obowiązków profesjonalistom. Coraz częściej zatrudniamy ekipy sprzątające, które zgodnie z ustalonym harmonogramem sprzątają przestrzeń domową. Widać to szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy chociażby tak nielubiane przez Polaków mycie okien. Uznajemy, że możemy lepiej wykorzystać czas wolny. Staliśmy się też wygodni, ale i coraz bardziej wymagający. Zamiast sprzątać, wolimy czytać książki czy pobawić się z dzieckiem. Pracujemy też coraz więcej i tak naprawdę brakuje nam czasu na sprzątanie powierzchni domu.
Sprzątanie a jakość
Uznaje się, że Polacy sprzątają dokładnie, zachowując optymalną czystość w danej przestrzeni. Warto zwrócić też uwagę na fakt, że do tych czynności wybieramy coraz częściej jakościowe sprzęty. Coraz chętniej sięgamy na ekologiczne środki pozbawione chemii, wracamy do domowych mikstur, jak chociażby woda z octem czy sokiem z cytryny. Uważamy na bezpieczeństwo, patrząc nie tylko na pokój dziecka, ale i całe mieszkanie.
W czasach pandemii koronawirusa powszechne stały się już oczyszczacze powietrza, które stosowane są dzisiaj regularnie. Coraz więcej właścicieli mieszkań decyduje się też na ozonowanie przestrzeni mieszkalnej. Wszystko po to, by zachować pełną higienę i sterylność.
Sprzątanie miejsc pracy
Warto również wspomnieć, że zmiana w podejściu do utrzymania czystości nastąpiła nie tylko, jeśli uwzględnimy nasze mieszkania, ale także biura. Jeszcze do niedawna w firmach zatrudniane były raczej panie sprzątające na etat, nie zawsze posiadające niestety odpowiednie kwalifikacje. Dzisiaj szczególnie zwraca się na to uwagę, dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest podejmowanie współpracy z profesjonalnymi firmami sprzątającymi. Stworzenie odpowiednich warunków pracy to jeden z czynników, jaki wpływa na efektywność wykonywanych przez zatrudnionych obowiązków zawodowych.